Biznes2011-09-14
1

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z Niemcami w sprawie wymiany informacji

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i SCHUFA, jego niemiecki odpowiednik rozpoczęły współpracę, która umożliwia wykorzystanie historii kredytowej klienta zbudowanej w kraju również w kontaktach z bankami zagranicznymi - w tym wypadku niemieckimi lub polskimi. W planach jest podpisanie umów z innymi biurami za granicą - w Wielkiej Brytanii i Holandii, poinformowali przedstawiciele BIK.

„Dziś mamy 400 tysięcy polskich obywateli, mieszkających w Niemczech. W bazie SCHUFA znajduje się średnio 120 tys. osób, które mają adres zamieszkania lub miejsce urodzenia w Polsce. Oczekujemy, że wymiana handlowa i biznesowa pomiędzy Polską, a Niemcami będzie rosła, a tym samym będzie zwiększała się liczba osób mających relacje z naszymi bankami. Od kilku miesięcy Polacy mogą też bez specjalnych zezwoleń mieszkać i pracować bez specjalnych zezwoleń" - powiedziała Britta Klatte z SCHUFy.

Łączna kwota pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Polaków, znajdujących się w bazie SCHUFA przekracza 700 mln euro, z czego ponad 91 tys. to kredyty w rachunku bieżącym, 38 tys. to kredyty ratalne, 26 tys. karty kredytowe, a prawie 10 tys. to kredyty hipoteczne.

W bazie SCHUFA Holding w na koniec 2010 r. znajdowało się 66 milionów zarejestrowanych osób, zaś liczba raportów kredytowych i monitorujących sięgnęła prawie 103 miliony, z czego 99% drogą elektroniczną.

Jak poinformował członek zarządu BIK Leszek Makarow, obywatele Niemiec są czwartą najliczniej reprezentowaną w bazie BIK grupą obcokrajowców – po obywatelach Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Baza Biura Informacji Kredytowej jest największą w Polsce i zawiera informacje ok. 92 mln rachunków należących do 24,5 mln klientów. W maju biuro udostępniło bankom ponad 4 miliony raportów kredytowych, a od początku działalności przekazało bankom łącznie ponad 150 milionów raportów.

Współpraca z 642 bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, a także wszystkimi SKOK-ami pozwala gromadzić dane, które pokazują obraz ponad 98% zobowiązań Polaków wobec sektora bankowego.

BIK planuje rozszerzać usługę trans granicznej wymiany informacji kredytowej na kolejne państwa.

„Dzięki kooperacji z SCHUFą pracujemy nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi partnerami zza granicy. Każde biuro ma jednak swoje specyficzne rozwiązania technologiczne i porusza się w innym otoczeniu prawnym, dlatego nie jest to łatwe. Obecnie prowadzimy rozmowy z biurami w Wielkiej Brytanii i Holandii, planujemy też współpracę z innymi krajami UE. To jest kwestia dwóch, trzech lat, jeśli chodzi o konkretne umowy"- zaznaczył Maciej Duszczyk z BIK.

Przekazanie danych z jednego biura informacji kredytowej do drugiego w innym kraju wymaga także upoważnienia osoby, której dotyczą na pozyskanie informacji kredytowych z zagranicznego biura. Biuro przekazuje dane dotyczące tożsamości (bez numerów PESEL i NIP), dane adresowe oraz historię kredytową, ale bez wskazania w którym banku klient posiada zobowiązania. 

Umowa pośredniczenia w trans granicznym udostępnianiu danych pomiędzy BIK, a SCHUFA została parafowana w styczniu 2010 r. i od tego czasu trwały prace techniczne.

Podstawą umowy jest Dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych. W Polsce przepisy dyrektywy wprowadza ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, które wejdzie w życie 17 grudnia tego roku.
 

Autor:masz / isb / pr

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas