Radio2012-01-02
9

Bogdan Zdrojewski: projekt KRRiT ma wady i nie trafi do Sejmu

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ujawnił, że przygotowany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji projekt nowelizacji ustawy medialnej  nie zostanie skierowany do Sejmu. Jest bowiem kontrowersyjny i ma wady.

W wywiadzie dla radiowej Trójki Bogdan Zdrojewski zadeklarował, że kierowane przez niego ministerstwo kultury nie będzie składało projektu tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej przygotowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Wydaje się, że projekt przygotowany przez KRRiT ma pewne wady, w związku z tym prawdopodobnie będzie to inne przedłożenie - powiedział. Uzasadnił, że znajdują się tam zapisy, które nie leżą w kompetencji resortu kultury.

Przypomnijmy, że na początku grudnia KRRiT ujawniła, że w przygotowywanym przez nią projekcie nowelizacji ustawy medialnej zawarte są przepisy, które poprawią ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawiły się plany zapisów, zgonie z którymi abonament miałby być płacony razem z rachunkami za prąd (więcej na ten temat), a nawet że płacić będzie musiał każdy posiadacz nie tylko radia czy telewizora, lecz również komputera (więcej o tym).

- Jestem przeciwnikiem tego, żeby wszystkie elementy składające się na różne zmiany umieszczać w jednym projekcie. Projekt robi się zbyt skomplikowany i także w niektórych momentach kontrowersyjny - wyjaśnił Bogdan Zdrojewski. Zaznaczył, że jego zdaniem odbiornik radiowy czy telewizyjny tak samo jak komputer będzie można traktować dopiero za kilka lat. Natomiast kwestia ściągalności abonamentów w dużej mierze leży to w kompetencji resortu finansów, a za sprawy związane z Telewizją Polską - jako spółką skarbu państwa - odpowiada ministerstwo gospodarki.

Zdrojewski podkreślił, że w ostatecznym rozrachunku należy ustalić kompetencje w zakresie implementacji prawa audiowizualnego między ministerstwem kultury nowo powstałym resortem administracji i cyfryzacji kierowanym przez Michała Boniego. We wtorek odbędą się rozmowy wiceministrów i oni ustalą, kto zajmie się wprowadzaniem tych rozwiązań.

Autor:tw

Więcej informacji:KRRiT, abonament, ustawa medialna

KOMENTARZE(9)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas