Biznes2022-02-28
0

BP sprzeda udziały Rosnieftu, norweski fundusz emerytalny pozbędzie się wszystkich rosyjskich aktywów

Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych 19,75 proc. udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft. Natomiast Norges Bank Investment Management zamierza sprzedać wszystkie rosyjskie aktywa, które posiada.

Dyrektor generalny BP Bernard Looney, który ustąpi z zarządu Rosnieftu, poinformował, że inwazja Rosji na Ukrainę "spowodowała, że musieliśmy gruntownie przemyśleć stosunek BP do Rosnieftu".

"Atak Rosji na Ukrainę to akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie" - dodał Looney.

Drugi dyrektor Rosnieftu, nominowany przez BP Bob Dudley, również rezygnuje z członkostwa w zarządzie. Dudley jest członkiem rady nadzorczej Rosnieftu od 2013 roku.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/komisja-europejska-kupuje-bron-ukraina-zakaz-machiny-medialnej-kreml-unia-europejska ##

Brytyjska spółka, oprócz wycofania swoich przedstawicieli we władzach Rosnieftu, przestanie pobierać dywidendę z posiadanych udziałów.

BP zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by określić w jaki sposób BP pozbędzie się swoich udziałów w Rosniefcie.

BP w Rosji od ponad 30 lat

Brytyjski gigant naftowy posiada 19,75 proc. udziałów w Rosniefcie, których wartość pod koniec 2021 roku wynosiła około 14 mld USD.

Zgodnie z raportem finansowym za 2021 rok, udziały BP w Rosnieft przyniosły brytyjskiej spółki 2,7 mld USD zysku, co stanowi około 20 proc. całorocznego wyniku BP.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/stany-zjednoczone-sankcje-rosja-gospodarczy-finansowy-parias ##

Rosnieft jest spółką należącą w 40 proc. do państwa rosyjskiego i kierowaną przez Igora Sieczyna, byłego wicepremiera i jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina.

Norges Bank Investment Management nie chce już norweskich inwestycji

Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza największym na świecie funduszem emerytalnym z aktywami o wartości 1,3 bln euro, wycofa się z rosyjskich aktywów z powodu inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował premier Norwegii.

Rosyjskie aktywa należące do norweskiego funduszu składają się z akcji 47 spółek, a także z obligacji rządowych. Ich łączna wartość na koniec 2021 roku wynosiła 25 mld koron norweskich (2,83 mld euro). Rok wcześniej wartość rosyjskich aktywów sięgała 30 mld koron.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/wojna-informacyjna-rosja-jak-dezinformuje-sila-armii-ukraina ##

"Zdecydowaliśmy się zamrozić inwestycje funduszy i rozpocząć proces ich sprzedaży" - powiedział premier Jonas Gahr Stoere podczas konferencji prasowej.

Szczegółowe dane o aktywach NBIM dostępne są z końca 2020 roku. W tym czasie największą wartość miały udziały funduszu w Sberbanku, w którym miał on 0,83 proc. udziałów wartych 6 mld koron.

Kolejne miejsca w zestawieniu najbardziej wartościowych udziałów NBIM zajmowały na koniec 2020 roku Gazprom i Lukoil.

Rosja z ratingiem obniżonym do poziomu śmieciowego

Agencja S&P Global Ratings obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego, a także obniżyła swój rating dla Ukrainy. Swoje decyzje agencja tłumaczy ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Rating zadłużenia Rosji w walucie obcej został obniżony do "BB+" z "BBB-", co oznacza, że znalazł się poniżej poziomu inwestycyjnego. Obniżka ratingu do poziomu śmieciowego może zmusić część funduszy, które nie mogą inwestować w obligacje śmieciowe, do wycofania się z posiadania rosyjskich aktywów.

Rating Ukrainy został obniżony przez S&P do "B-" z "B". W opinii analityków S&P zapowiadane i wprowadzane sankcje przeciwko Rosji mogą oznaczać znaczące negatywne skutki dla rosyjskiego sektora bankowego i utrudnienia w prowadzeniu handlu międzynarodowego. W ostatnich dniach sankcje m.in. na sektor bankowy w Rosji wprowadziły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska, której decyzje mogą odciąć 70 proc. rosyjskiego sektora bankowego od międzynarodowych rynków finansowych.

Analitycy uważają też, że eskalancja konfliktu militarnego może prowadzić do kolejnych sankcji, a to w konsekwencji może spowodować, że Moskwa nie będzie w stanie lub nie będzie chciała obsługiwać zagranicznego zadłużenia.

##NEWS

Dla Ukrainy atak Rosji zwiększył ryzyko związane z perspektywami gospodarki. Może także oznaczać potencjalną zmianę rządu, a to może z kolei oznaczać problemy z regulowaniem zadłużenia.

Obniżka ratingów Rosji i Ukrainy nie jest jedyną decyzją podjętą przez światowe agencje ratingowe. Moody's umieścił ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Fitch z kolei obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Długoterminowy rating Moody's dla Rosji znajduje się obecnie na poziomie "Baa3", natomiast długoterminowe ratingi Ukrainy w walucie obcej i lokalnej wynoszą "B3". Po umieszczeniu ratingów na liście obserwacyjnej mogą one zostać przyszłości obniżone.

Decyzje Moody's i Fitcha to efekt inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę dwa dni temu. W ocenie analityków znacząco podniosło to ryzyko geopolityczne i gospodarcze.

Autor:pap

Więcej informacji:Rosja, BP, Rosnieft, Ukraina, wojna

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas