Telewizja2022-09-20
3

Canal+ zabezpieczył prawa do Ligi Mistrzów do 2027 roku

Liga Mistrzów pozostanie w ofercie francuskiego Canal+ przynajmniej do 2027 rokuLiga Mistrzów pozostanie w ofercie francuskiego Canal+ przynajmniej do 2027 roku

Grupa Canal+ poinformowała, że zabezpieczyła szereg praw sportowych na francuskim rynku. Do 2027 roku obowiązuje jej licencja na pokazywanie Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Prawa do Premier League wygasają w 2025 roku, do Rugby TOP 14 w 2027 roku, a do Formuły 1 w 2029 roku.

Podczas konferencji prasowej w Paryżu Maxime Saada, prezes i dyrektor generalny Canal+ zapewnił, że w latach 2022/2023 abonenci i subskrybenci francuskiej platformy Canal+ oraz serwisu streamingowego MyCanal mogą liczyć na wiele premier. W ofercie ma pojawić się 10 oryginalnych produkcji, 60 zagranicznych seriali (w tym znany z HBO Max serial „Tokyo Vice”), 250 filmów dokumentalnych i 400 nowych filmów fabularnych.

Nowy system rekomendacji w serwisach streamingowych

We Francji Canal+ może pokazywać filmy pół roku od ich pierwszego seansu w kinie. Nadawca poinformował, że przedłużył długoterminowe umowy z wytwórniami Universal Pictures i Sony Pictures. Liczba abonentów i subskrybentów Canal+ we Francji wzrosła o 8 proc. w ciągu roku, dzięki agregacji treści różnych serwisów streamingowych (operator płatnej telewizji ma umowy z Disney+, Paramount+, Netfliksem i Starz).

Canal+ chce pozyskiwać kolejnych klientów m.in. dzięki ekologicznemu dekoderowi Global One, który zostanie zaprezentowany w grudniu 2022 roku i trafi na wszystkie rynki, gdzie działa nadawca, czyli także do Polski. Urządzenie ma oszczędzać o 65 proc. więcej energii niż poprzednie dekodery. Pozwoli na korzystanie z usług Canal+ zarówno drogą satelitarną, jak i IPTV. Canal+ zapowiada też wdrożenie nowego systemu rekomendacji na serwisach streamingowych. Ma pozwolić na wybór treści w mniej niż 3 minuty spośród wszystkich 100 tys. tytułów oferowanych w MyCanal (w Polsce Canal+ online).

Saada odniósł się też do sporu z czołowym francuskim nadawcą komercyjnym TF1. Jego kanały zniknęły z płatnej i bezpłatnej oferty satelitarnej Canal+, a także internetowej. Zdaniem menadżera, prywatna stacja, która jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej, chce za reemisję jej kanałów otrzymywać od Canal+ o 50 proc. większe opłaty niż dotychczas. TF1 twierdzi, że operator płatnej telewizji pozbawił dostępu do jej stacji osoby mieszkające daleko od nadajników naziemnych. Orzeczenie sądu w tej sprawie ma zostać ogłoszone 22 września. TF1 ma oczekiwać od Canal+ zapłaty za kontrakt 13 mln euro. Saada twierdzi, że podobną wartość mają umowy z hollywoodzkimi wytwórniami, które nie dotyczą treści oferowanych bezpłatnie drogą naziemną.

Rośnie liczba klientów Canal+

W I półroczu 2022 roku przychody Grupy Canal+ wyniosły 2,873 mld euro, co oznacza wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową ub.r. Nadawca miał 23,9 mln abonentów i subskrybentów. Przed rokiem było to 22,4 mln. Na europejskich rynkach, nie uwzględniając Francji, pozyskał 352 tys. klientów. Wskaźnik EBITA Grupy Canal+ wyniósł 337 mln euro, co oznacza wzrost o 2,1 proc. Przychody zagraniczne Canal+ wzrosły o 4,8 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2021 roku. Przyczyniły się do tego nowe umowy abonenckie i subskrypcje.

Po raz kolejny nadawca nie zdradził ilu abonentów i subskrybentów ma nad Wisłą. Podał tylko dane w odniesieniu do francuskiego rynku, państw europejskich poza Francją, Afryki, terytoriów zamorskich i krajów APAC (Azja i Pacyfik). We Francji kontynentalnej Canal+ miał 9,589 mln abonentów i subskrybentów. To wzrost o prawie 700 tys. W krajach europejskich baza abonencka wzrosła 5,457 mln do 5,809 mln.

Trudno oszacować ilu spośród 352 tys. nowych klientów to Polacy. Przed rokiem Canal+ informował w serwisie korporacyjnym, że posiada 2,7 mln abonentów.

Autor:ag

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas