Radio2020-02-24
11

CMWP zaniepokojone zgłaszaniem jako nieodpowiednie wpisów twitterowych Radia Maryja krytykujących LGBT

Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy (fot. TV Republika)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanęło w obronie Radia Maryja, po tym jak użytkownicy zgłaszali, że teksty promowane przez stację na Twitterze w krytycznym tonie opisujące LGBT i tzw. ideologię gender naruszają regulamin tego portalu. Ostatecznie jednak nie stwierdzono ani naruszeń zasad Twittera nie zablokowano konta Radia Maryja.

Zgłoszenia z ostatnich dni dotyczyły czterech tekstów. Pierwszy był poświęcony sytuacji w Nowym Sączu, gdzie radni zapowiadają kroki prawne wobec środowiska LGBT za stworzenie tzw. „Atlasu Nienawiści”. Drugi informował o konferencji w Bydgoszczy poświęconej współczesnym zagrożeniom kulturowym, gdzie jako jedno z takich zagrożeń wskazano ideologię gender, w kolejnym informowano m.in. iż przewodniczący rady miejskiej w Tuchowie zapewnia, że nie wycofa się z rezolucji w sprawie powstrzymywania LGBT+, a ostatni zgłoszony materiał był o zawieszeniu współpracy francuskiej gminy Saint-Jean-de-Braye z gminą Tuchów z powodu przyjęcia przez radnych tej gminy wspomnianej już uchwały.

W przypadku każdej ze skarg Twitter ocenił, że nie stwierdzono naruszenia zasad oraz obowiązujących przepisów prawa, w związku z tym nie podjęto żadnych działań wobec zgłoszonych wpisów.

- CMWP SDP zwraca jednak na ten fakt uwagę, ponieważ jeszcze w ub. roku nawet jeden taki wpis mógł skutkować zablokowaniem konta i brakiem możliwości dostępu do publikowanych na nim treści. Liczba zarejestrowanych przez konto Radio Maryja prób blokady jest znacząca i dlatego CMWP SDP postanowiło zwrócić na ten fakt uwagę dziennikarzom i użytkownikom mediów społecznościowych - czytamy w piśmie, sygnowanym przez dr Jolantę Hajdasz, szefową Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Pismo nosi tytuł „CMWP SDP z niepokojem o próbach blokowania treści krytycznych wobec ideologii LGBT” . W piątek, 21 lutego dyr. Hajdasz komentowała tę sprawę podobnym tonie w serwisach informacyjnych Radia Maryja.

W październiku ub. roku Twitter czasowo zablokował inne prawicowe medium, „Tygodnik Solidarność”. - Konto udało się odblokować, ale dostaliśmy ostrzeżenie, żebyśmy już nie naruszali zasad. Nie podano szczegółów, więc nie wiem, czemu byliśmy zablokowani i jak tego uniknąć w przyszłości. Mam wrażenie, że to forma korporacyjnej cenzury, która zmierza w kierunku budowania interfejsu do wpływania na opinię publiczną - mówił nam wówczas Cezary Krysztopa, zastępca redaktora naczelnego pisma i jednocześnie jeden z administratorów konta.

Profil Radia Maryja obserwuje na Twitterze 41,8 tys. użytkowników.

Autor:jk

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas