Radio2014-05-29
4

Co dalej z cyfryzacją radia? Nadawcy komercyjni wstrzymują współpracę z KRRiT

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiJan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub Kamiński

Przedstawiciele zarządów Grupy Time, Grupy RMF, Agory i Eurozetu zrezygnowali z uczestnictwa w pracach zespołu roboczego ds. wdrażania radiofonii cyfrowej, który działa przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Pismo w tej sprawie wysłano do przewodniczącego Jana Dworaka.

Nadawcy domagają się od KRRiT, aby ta ustaliła plan wdrożenia procesu cyfryzacji, ponieważ nadal - mimo prac zespołu roboczego - nie udało się takowego wypracować. Chcą również poznać podział kosztów całego przedsięwzięcia (w tym simulcastu, czyli podwójnego nadawania) oraz jaką część będą musieli pokryć jako nadawcy.

- Podpisaliśmy się pod stanowiskiem nadawców komercyjnych i wstrzymaliśmy prace w zespole, bo mieliśmy poczucie, że jego prace nie zmierzają w kierunkach, które są dla nas ważne. Na chwilę obecną nie wiemy, czy będziemy uczestniczyć w zespole - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kozioł, wiceprezes Grupy Radiowej Time. - Nasz udział w pracach nie ma sensu ponieważ nasze głosy, postulaty, uwagi są pomijane, a zespół ma wyłącznie legitymizować działania KRRiT - wtóruje Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.

>>> Witold Graboś: Cyfryzacja radia jest częścią cyfryzacji państwa

Postulaty, jakie przedstawiciele zarządów rozgłośni prywatnych wysnuwają w piśmie skierowanym do przewodniczącego KRRiT nie są nowe. Poruszano je już podczas pierwszego spotkania zespołu roboczego (informowaliśmy o tym tutaj). Jak udało nam się jednak dowiedzieć, nadawcy zamierzają dążyć do stworzenia ustawy cyfryzacyjnej, która będzie regulowała przebieg cyfryzacji radia w Polsce. Ma to - ich zdaniem - uporządkować cały proces.

Najbliższe spotkanie zespołu roboczego ds. wdrażania radiofonii cyfrowej ma się odbyć 2 czerwca. Zabraknie na nim przedstawicieli rozgłośni komercyjnych, zainteresowanych cyfryzacją.

Zespołowi przewodniczy Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W środę nie udało nam się z nim porozmawiać na temat zawieszenia przez nadawców komercyjnych prac w zespole.

Autor:łb

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas