Technologie2019-01-25
12

Cyfrowy dowód osobisty dostępny od 4 marca 2019 roku, Ministerstwo Cyfryzacji pokazuje wzór

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że od 4 marca 2019 roku dostępna będzie możliwość wyrobienia nowego dowodu osobistego wyposażonego w warstwę elektroniczną. E-dokument ma usprawnić załatwianie wielu spraw w kontaktach obywatel z urzędami i komercyjnymi firmami. W pierwszej kolejności nowy dowód otrzymają posiadacze przeterminowanych dokumentów oraz osoby, które je utraciły.

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji (MC) poinformowało że z powodzeniem przeprowadziło testowanie nowych dowodów osobistych wyposażonych w warstwę elektroniczną, próby będą jednak trwały jeszcze przez kilka tygodni.

Teraz resort donosi, że ostateczny termin wprowadzenia e-dokumentu został wyznaczony na 4 marca br., od tego dnia będzie można składać wnioski o wydane dowodu nowej generacji. Według MC będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

MC zaprezentowało też wzór zapowiedzianego dowodu osobistego zaznaczając, że z zewnątrz będzie się on różnił niewiele od dokumentów używanych obecnie przez Polaków.

Wielofunkcyjny dokument

MC przekonuje, że wprowadzany dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dokument zostanie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN). Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat i osobę, która po osiągnięciu pełnoletności została częściowo ubezwłasnowolniona).

W zapowiedzianym dowodzie mają być zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym”). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”.

E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co według planów pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym. Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która ma zapewnić szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Autor:ps

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas