Radio2014-03-21
9

Czas na cyfrowe radio. KRRiT rozważa podzielenie kraju na mniejsze obszary nadawania

KRRiT zastanawia się nad zwiększeniem ilości nadajników przy wdrażaniu radia cyfrowego. Ma to ułatwić dostęp do multipleksu stacjom lokalnym - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Na razie zaplanowano uruchomienie 21 takich urządzeń w całej Polsce.

Pierwsze dwa urządzenia, które zapewniają dostęp sygnału cyfrowego na multipleksie (tzw. allotmenty) uruchomiono 1 października ub.r. w regionach warszawskim i katowickim. W tym samym dniu nadawanie w DAB+ rozpoczęło Polskie Radio z kanałami: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PR Zagranica, dwie rozgłośnie regionalne Radio Katowice i RDC, a także PR24 i Radio Rytm (przeczytaj o tym więcej).

Kolejne urządzenia zostaną uruchomione 1 sierpnia br. w Gdańsku, Kielcach, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Polskie Radio zaplanowało wtedy również start kanału dla dzieci o roboczej nazwie Krasnal (informowaliśmy o tym jako pierwsi). Jeszcze w tym roku z początkiem października br. sygnałem cyfrowym ma być objęty region Łodzi, Poznania i Opola. W sumie w Polsce będzie działać 21 allotmentów.

>>> Nadawcy komercyjni nadal sceptyczni do procesu wdrażania radia cyfrowego

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa jednak zwiększenie liczby allotmentów i podzielenie kraju na mniejsze obszary nadawania. Pomysł ten pojawił się po to, aby stacje lokalne również mogły znaleźć się na multipleksie.

- Na razie jest to przedmiotem prac podzespołu ds. technicznych w ramach międzydepartamentalnego Zespołu ds. wdrażania radiofonii cyfrowej w KRRiT. Na pewno będziemy taki wariant rozpatrywać - potwierdza Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Nie wiadomo, kiedy dodatkowe allotmenty miałyby być uruchamiane.

W poniedziałek odbyło się spotkanie z nadawcami komercyjnych stacji radiowych oraz ekspertami. Rozmawiano o wdrożeniu radia cyfrowego na pozostałych dwóch multipleksach. Jednym z tematów było wpasowanie lokalnej oferty programowej nadawców we wszystkie regiony kraju, w których działać będą allotmenty. Zdaniem nadawców jest to niemożliwe.

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(9)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas