Kultura2022-10-20
1

Disney+ kręci w Polsce serial na kanwie głośnej niemieckiej powieści

Na podstawie powieści „W niemieckim domu” Annette Hess powstaje w Polsce serial dla serwisu Disney+. Książka Hess skupia się na powojennych rozliczeniach zbrodniarzy SS i kontekście rodzinnym, z którym musi zmierzyć się Ewa, czyli główna bohaterka.

Książka Annette Hess przyniosła jej wielką popularność. „W niemieckim domu” to debiut literacki autorki, który został sprzedany do 33 krajów, w tym do Polski. Historia Ewy, mieszkającej we Frankfurcie lat 60. i pracującej nad tłumaczeniem zeznań świadków w pierwszym procesie rozliczającym niemieckie zbrodnie, jest głosem nowego pokolenia, które ominęło wojenną pożogę, ale musi mierzyć się z jej konsekwencjami.

Powieść nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. Przypomnijmy, że „20 grudnia 1963 we Frankfurcie nad Menem rozpoczął się największy proces karny w powojennej historii Niemiec. Na ławie oskarżonych zasiadło 23 strażników i strażniczek z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W trakcie rozpraw przesłuchano ponad 360 świadków. Było to niełatwe zadanie dla wielu ocalałych” relacjonują twórcy projektu „Praca przymusowa 1939–1945”.

Serial składać się będzie z pięciu odcinków. Scenariusz do niego napisała sama Annette Hess. Pisarka pełni również rolę showrunnerki. Plan zdjęciowy realizowany jest w Polsce od końca sierpnia. Zdjęcia potrwają do połowy grudnia. Całość reżyserują Isa Prahl („Westwall”) i Randa Chahoud (znana ze świetnego serialu „Deutschland 89”). Serial produkuje firma Gaumont Germany. W obsadzie znaleźli się Katharina Stark („Tatort”), Anke Engelke, Iris Berben („Krupp”), Hans-Jochen Wagner, Ludwig and Ricarda Seifried („A Winter’s Tale”).


Producentka Sabine de Mard podkreśla, że gdy przeczytała powieść „W niemieckim domu” w 2018, od razu wiedziała, że chce ją zekranizować. Ujęła ją perspektywa młodej bohaterki, która stara się dotrzeć do prawdy, nawet tej niewygodnej, kosztem spokoju i stabilności jej relacji rodzinnych. Serial z pewnością wywoła dyskusję o tym, czy zbrodnie wojenne mogą być kiedykolwiek zapomniane i wybaczone.

Autor:mm

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas