Biznes2014-03-31
0

Dla kogo kredyt z gwarancją de minimis szansą

Szansą na uzyskanie dofinansowania dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność lub nie mogą pochwalić się odpowiednim zabezpieczeniem, są kredyty z gwarancją de minimis, umożliwiające zarówno finansowanie bieżącej działalności, jak i inwestycje.

Kredyty obrotowe i inwestycyjne z gwarancjami de minimis to rządowe wsparcie dla mikro, małych i średnich firm. Gwarancje de minimis oferowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem innych banków. Według danych BGK, do tej pory z gwarancji de minimis o wartości 8,4 mld zł skorzystało 45 tysięcy przedsiębiorców, którym udzielono kredyty na prawie 15 mld zł (program wystartował wiosną 2013 r.). Z badania ankietowego przeprowadzonego wśród firm wynika, że aż 88% z nich, w wyniku kredytu z gwarancją, utrzymało lub poprawiło swoją pozycję rynkową, a 83% - utrzymało zatrudnienie (w tym ograniczyło zwolnienia). 1/3 badanych przedsiębiorców zanotowała wzrost zatrudnienia w firmie od momentu pozyskania kredytu z gwarancją de minimis, a ponad połowa firm poprawiła swoją płynność finansową na tyle, by móc poczynić nowe inwestycje.

Banki, w których można starać się o kredyty z gwarancją de minimis

Zobacz tabelę

Gwarancja de minimis zabezpiecza spłatę kredytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie spłaci go w terminie. Wtedy spłaty kredytu dokonuje gwarant, czyli BGK. Przedsiębiorca nie zostaje jednak zwolniony z odpowiedzialności finansowej – musi zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami, tyle że rozlicza się z tych zobowiązań już nie z bankiem kredytującym, tylko z gwarantem. Kredyt z gwarancją de minimis jest więc korzystny i dla banków współpracujących w tym zakresie z BGK (ponoszą mniejsze ryzyko), i dla przedsiębiorcy (gwarancja umożliwia łatwiejsze zaciągnięcie kredytu i daje szansę na wynegocjowanie lepszych warunków kredytu, np. niższej marży, banki są także bardziej skłonne pożyczyć pieniądze nawet firmom z krótkim stażem i z krótką historią kredytową lub bez odpowiednich zabezpieczeń).

 

 

Zobacz tabelę

 

Maksymalna wysokość gwarancji zależna jest od wielkości pomocy de minimis, jaką firma otrzymała w bieżącym roku podatkowym oraz w dwóch poprzedzających go latach podatkowych. Łączna wartość pomocy de minimis w tych latach nie może przekroczyć 200 tys. euro (dla przedsiębiorstwa działającego w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro) – łącznie z kwotą gwarancji, o którą ubiega się przedsiębiorca.

 

Zobacz tabelę

                    
Wniosek o gwarancję przedsiębiorca składa bezpośrednio w banku współpracującym z BGK, w którym ubiega się o kredyt. Jest on rozpatrywany wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

 

Autor:pr

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas