Prasa2019-04-01
6

Dom Spotkań z Historią nowym wydawcą Dwutygodnik.com

Od 27 kwietnia pojawi pierwszy numer "Dwutygodnika" w internecie po jego reaktywacji. Będzie go finansować miasto stołeczne Warszawa. Nowym wydawcą magazynu został Dom Spotkań z Historią, instytut kulturalny miasta stołecznego Warszawa.

Pod koniec grudnia ub.r. informaliśmy o wstrzymaniu publicznych dotacji dla internetowego magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. Tytuł istniał od prawie 10 lat, był wydawany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny (FINA). Ministerstwo Kultury podjęło jednak decyzję, że nie przyzna pismu dofinansowania, co de facto oznaczało koniec wydawania magazynu.

W specjalnej petycji do ministra kultury Piotra Glińskiego Stowarzyszenie Inicjatywa Polska apelowało o utrzymanie finansowania dla internetowego magazynu. Po upublicznieniu decyzji o zamknięciu „Dwutygodnika” redakcja miała otrzymać liczne głosy wsparcia, a czytelnicy pisali na ten temat posty w internecie z wezwaniem do zbiórki. Ostatecznie pomoc miało zaoferować kilka instytucji publicznych. Pieniądze z miasta stołecznego Warszawa to jednak nie wszystko - zespół będzie musiał także podejmować rozmowy z innymi podmiotami i władzami miast.

Po przerwie nowy numer ukaże się 27 kwietnia br. dzięki dofinansowaniu miasta stołecznego Warszawa.

- Dwutygodnik uratowany! Ważny i ceniony magazyn kulturalny wraca do gry. Nowym wydawcą będzie Dom Spotkań z Historią, instytucja @warszawa. Kolejny numer już w kwietniu. Gratulacje! Trzymam kciuki! #warszawadlawszystkich również dla redakcji @dwutygodnik - napisał na Twitterze Kamil Dąbrowa, rzecznik warszawskiego ratusza.

Dom Spotkań z Historią zajmie się wydawaniem „Dwutygodnika”

Nowym wydawcą „Dwutygodnika” zostanie miejska instytucja Dom Spotkań z Historią. Redaktor naczelną nadal będzie dr Zofia Król, a wicenaczelnym - Paweł Soszyński, krytyk teatralny i dramaturg.

- W dniu zamknięcia „Dwutygodnika” nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak ważne dla Czytelników miejsce stworzyliśmy. Fala poparcia całkowicie nas oszołomiła, a kolejne wpisy, komentarze i komplementy stworzyły gęstą sieć, która nie pozwoliła nam opaść na dno. (…) Minęły trzy miesiące, dzięki którym przekonaliśmy się, że nie była to jedna z wielu wysokich fal, które przetaczają się przez internet, by szybko wsiąknąć w piasek. Wciąż dostajemy dziesiątki wiadomości z pytaniami: jak pomóc? co mogę zrobić? kiedy wracacie? I stało się - wracamy za miesiąc - pisze „Dwutygodnik” na swojej stronie internetowej.

Redakcja informuje na swojej stronie, że współpraca z Domem Spotkań z Historią będzie okazją do stworzenia nowych cykli i wątków tematycznych, łączących przeszłość ze zjawiskami współczesnymi.

Dwutygodnik.com ukazuje się od 2009 roku.

Autor:Nikola Bochyńska

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas