Badania2013-06-10
2

Dzieci najchętniej oglądają telewizję (badanie)

- Dzieci w wieku 3-16 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję. Na kolejnych miejscach są spacery oraz jazda na rowerze lub deskorolce - tak wynika z raportu „Świat polskich dzieci”.

Badanie „Świat polskich dzieci” zostało przeprowadzone w ramach projektu badawczego „Trenndies”, realizowanego przez Grupę IQS. Pokazuje ono, że najczęściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu dla dzieci w wieku od 3 do 16 lat jest oglądanie telewizji - tę formę rozrywki wskazuje 76 proc. badanych. Na drugim miejscu pod względem popularności jest „spacerowanie lub wyjście na powietrze” (73 procent wskazań), a na trzecim - jazda na rowerze lub deskorolce (65 proc. wskazań). Stosunkowo najmniej dzieci spędza czas pracując społecznie lub pomagając innym (tylko 5 proc.) oraz prowadząc indywidualny trening sportowy (11 proc.).

Jak wypadają wyniki badań w poszczególnych, cząstkowych kategoriach wiekowych? Dzieci w wieku 3-5 lat najchętniej chodzą na spacer (90 proc. wskazań), grają w zabawy wymyślone przez siebie (84 proc.) oraz oglądają telewizję (77 proc.). Dzieci w wieku 6-8 lat również najchętniej spacerują (86 proc.) oraz oglądają telewizję (84 proc.). Na trzecim miejscu w tej kategorii jest jazda na rowerze lub deskorolce (72 proc.).

Wśród dzieci w wieku 9-11 lat równie popularna co oglądanie telewizji jest jazda na rowerze lub deskorolce (w obu przypadkach 77 proc.), na kolejnym miejscu jest tutaj spacerowanie (71 proc.). W kategorii wiekowej 12-15 lat ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest słuchanie muzyki (71 proc. wskazań) oraz oglądanie telewizji (70 proc.). Na trzecim miejscu (59 proc.) jest jazda na rowerze oraz deskorolce. 56 proc. dzieci w tym wieku wskazuje jako ulubione zajęcie gry komputerowe.

Zobacz tabelę

 

 

Badanie „Świat polskich dzieci” przeprowadziła firma IQS na przełomie 2012 i 2013 roku. Nie było to typowe badanie na jednej określonej grupie, lecz wykorzystano jednocześnie kilka metod badawczych. I tak, wyniki badania opierają się na wywiadach z nauczycielami i obserwacjach w szkołach, FGI i Etno z matkami dzieci w wieku 3-6 lat, Affinity Grupy z dziećmi, etnografii internetowej oraz badaniu ilościowym na grupie 600 matek dzieci w wieku 3-15 lat.

Autor:kl

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas