Prasa2015-07-04
7

Dziennikarze w USA zarabiają coraz mniej od PR-owców

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Przeciętny amerykański dziennikarz zarabia miesięcznie niecałe 3 tysiące dolarów. To mniej niż jego kolega zatrudniony w branży PR. Wysokość pensji w dużym stopniu zależy od regionu USA, w którym się pracuje.

Według analizy firmy badawczej Pew Research przeciętna pensja dziennikarzy kształtuje się na poziomie 35,6 tys. dol. rocznie, co w przeliczeniu oznacza 2966 dol. (w przeliczeniu ok. 11 tys. zł.) miesięcznie.

Przytaczane przez Pew Research dane wskazują, że dziennikarskie zarobki są od wielu lat niższe od tych, które osiągają pracownicy pokrewnej branży PR. Okazuje się bowiem, że PR-owcy osiągają roczne dochody w wysokości 54,9 tys. dol. W dodatku wraz z upływem czasu przepaść pomiędzy pensjami w dziennikarstwie i segmencie PR konsekwentnie się pogłębia.

Badacze zwracają uwagę na fakt, że dziennikarskie zarobki kształtują się różnie w zależności od konkretnego stanu i obowiązującej tam średniej pensji. W 14 stanach dochody dziennikarzy są zbliżone do średniego poziomu wynagrodzeń, w 13 stanach pensje są wyższe, a w 23 – niższe od średniej stanowej.

Najmniej powodów do narzekania mają dziennikarze pracujący na Rhode Island, gdzie przeciętne roczne wynagrodzenie jest na poziomie 60,7 tys. dol. i aż o 58 proc. przewyższa średnią obowiązującym w tym stanie.

Na przeciwnym biegunie zarobków znajduje się Północna Dakota, gdzie dziennikarze osiągają średnie zarobki na poziomie 25,7 tys. dol., o 30 proc. niższe od przeciętnej pensji w tym stanie.

Eksperci z Pew Research zaznaczają, że coraz niższe relatywnie zarobki dziennikarzy w USA powodują, że do zawodu trafia coraz mniej młodych ludzi, rośnie za to liczba dziennikarzy szukających innego zajęcia. Ostatnio najgłośniejszym przykładem tego schematu był Rob Kuznia, laureat tegorocznej nagrody Pulitzera, który zrezygnował z kariery dziennikarza i został pracownikiem branży PR. Kuznia przyznał, że motywem tej decyzji były niskie zarobki, które nie pozwalały mu na opłacanie comiesięcznych rachunków (więcej o tym).

Z kolei według raportu „Jobs Rated Almanac” w USA dziennikarz prasowy jest uznawany za najgorszy z możliwych do wykonywania zawodów (zobacz szczegóły).

Autor:PS

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas