Biznes2023-08-24
3

Polskie auto elektryczne eVAN z błogosławieństwem od papieża

Papież Franciszek pobłogosławił w Watykanie polski samochód elektryczny eVAN, zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Innovation AG. Spółka bierze udział w inicjatywie eMobi Road to COP28. eVAN kilka miesięcy temu uzyskał dopuszczenie do ruchu.

Twórcy eVANa zostali przyjęci przez papieża na audiencji. Franciszek pobłogosławił inicjatywę i pojazd, złożył na nim swój podpis.

eVAN jest w trakcie wyprawy współorganizowanej przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności w ramach projektu The eMobi Road to COP28 - szczytu klimatycznego ONZ. W Watynaku pojazd przemieści się do Dżakarty, a potem dojedzie do Dubaju, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się tegoroczny COP.

- Cieszymy się, że polskie auto elektryczne ze Zgorzelca bierze udział w tak dużym projekcie. Wspólnie z PIRE uznaliśmy, że warto EVANem pochwalić się na forum międzynarodowym w ramach eMobi Road to COP28. Naszym celem jest pokazanie jak bardzo elektromobilność jest istotna w całym procesie transformacji energetycznej - komentują w komunikacie prezes Innovation AG Albert Gryszczuk oraz Robin Szustkowski, przewodniczący rady nadzorczej tej spółki.

- W tym roku zwracamy szczególną uwagę na kraje, które budują nową gospodarkę w oparciu o elektromobilność, nowe surowce energetyczne i budują całe ekosystemy elektromobilności z odpowiednią edukacją, tworzeniem środowiska do rozwoju technologii i start-upów. To także okazja, aby zdefiniować na nowo deklarację Driving Change Together, ponieważ przez 5 lat branża elektromobilności bardzo się zmieniła i już nie jest tylko narzędziem do redukcji emisji, ale także szansą na budowanie trwałego rozwoju gospodarczego - dodaje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

eVAN z dwoma prototypami

Samochód dostawczy eVAN został zaprojektowany przez Innovation AG w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest wyposażony w napęd 4x4, działa na platformie samochodowej Eagle, wyłącznie na polskich częściach.

Wyprodukowano na razie dwa prototypy, które w kwietniu br. uzyskały dopuszczenie do ruchu. Miesiąc później na jednym ładowaniu przejechały ok. 400 km - z siedziby Innovation AG w Trójcy do Zielonej Góry i z powrotem.

- Budowa eVAN-a i platformy EAGLE jest przełomem na polskim rynku automotive i elektromobilności. Jesteśmy w stanie konkurować dzięki nim z najlepszymi firmami globalnymi. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy w stanie w Polsce stworzyć taki produkt na poziomie światowym. Ale trzeba też pamiętać, że Polska jest zagłębiem programistów i inżynierów, pod tym względem jesteśmy naprawdę w światowym topie. A dzisiaj elektromobilność i automotive to nie są elementy mechaniczne czy zbudowanie karoserii, to są przede wszystkim systemy i oprogramowanie - podkreślał miesiąc temu Tomasz Drzał z Innovation AG.

Autor:tw

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas