Radio2020-09-30
66

Ewa Rosiewicz za Andrzeja Matuszyńskiego prezesem Eurozetu, zmienia się też dyrektor finansowy spółki

Ewa Rosiewicz / Fot. Materiały prasoweEwa Rosiewicz / Fot. Materiały prasowe

Członek zarządu Eurozetu, Ewa Rosiewicz została we wtorek nowym prezesem spółki. - Tak zdecydował akcjonariusz większościowy - informuje portal Wirtualnemedia.pl Małgorzata Kozieł, rzeczniczka prasowa spółki. Dotychczasowy prezes, Andrzej Matuszyński, odchodzi z firmy.

Nowa prezes - Ewa Rosiewicz - była od 2014 roku szefową biura reklamy Eurozetu.  Ze spółki odszedł także Maciej Gruber, dyrektor finansowy. Jego miejsce zajął Tomasz Zakrzewski, do niedawna wiceprezes i dyrektor finansowy firmy spożywczej Bakalland SA.

- Nastąpiło to w pełnym porozumieniu między stronami - podkreśla rzeczniczka Eurozetu, jednocześnie informując, że „żadnego komentarza ponadto nie będzie”.

Roszady w spółce komentować nie chce także jej udziałowiec, Agora. - Jesteśmy mniejszościowym udziałowcem Eurozetu i nie mamy wpływu na bieżącą działalność tej spółki, w tym na zmiany w jej zarządzie czy kadrze menedżerskiej. Decyzję w tej sprawie podjął udziałowiec większościowy - przekazała nam Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory. Grupa Agora wciąż czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia pozostałych udziałów w spółce Eurozet - mniejszościowy pakiet należy do niej od lutego ub. roku.

Andrzej Matuszyński był prezesem firmy od grudnia 2013 roku. Wcześniej, od października 2011 do października 2012 roku, był dyrektorem marketingu Eurozetu. W firmie pracował także w latach 1997-2004. Maciej Gruber dyrektorem finansowym finansowym Eurozetu został w styczniu 2019 roku, w marcu br. dołączył do zarządu Eurozet. W przeszłości był m.in. członkiem zarządu i dyrektorem finansowym Cyfrowego Polsatu.

W lutym 2019 roku Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu, w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures. UOKiK wiosną rozpoczął postępowanie wyjaśniające w ramach którego chce ocenić czy Agora słusznie nie zgłosiła tej transakcji do akceptacji przez regulatora.

Firma uzasadniała, że nie przejęła kontroli nad Eurozetem, więc nie musiała tego zgłaszać UOKiK-owi.

Postępowanie jest realizowane w sprawie, a nie przeciw spółce, nie postawiono jej żadnych zarzutów. Obecnie regulator prowadzi analizy prawne i finansowe.

Do Eurozetu należą Radio ZET, Antyradio, Chillizet i Meloradio oraz część stacji sieci Radio Plus.

Według danych z Radia Track czerwiec-sierpień 2020 Radio ZET miało 12,1 proc. udziału w rynku słuchalności, Radio Plus - 2,1 proc., Antyradio - 2,2 proc., Meloradio - 1,3 proc., a Chillizet - 0,3 proc.

Eurozet w ciągu roku dwa razy zmienił właściciela

Przez wiele lat właścicielem Eurozetu był francuski koncern Lagardère. Wiosną 2018 r. sprzedał firmie Czech Media Invest za 73 mln euro swoje w Polsce Czechach, Rumunii i na Słowacji.

Czeska firma nie była jednak zainteresowana obecnością na naszym rynku radiowym i już jesienią wystawiła Eurozet na sprzedaż. Oferty kupna złożyły m.in. Fratria (wydawca „Sieci” i wPolitce.pl), PMPG Polskie Media (wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy”), Agora (nadawca m.in. TOK FM, Radia Złote Przeboje i Radia Pogoda), Grupa ZPR (należą do niej m.in. Radio Eska, Eska Rock i Radio Wawa) oraz holding Zbigniewa Jakubasa (biznesmen jako jedyny oficjalnie to potwierdził).

Ostatecznie w lutym 2019 roku.podpisano umowę, na mocy której Eurozet przejęły Agora (za 40 proc. udziałów zapłaciła 130,7 mln zł) i czeska spółka SFS Ventures.

Autor:jk

Więcej informacji:Eurozet, Ewa Rosiewicz

KOMENTARZE(66)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas