Prasa2015-01-23
5

„Fakt” i „Gazeta Wyborcza” najchętniej czytanymi dziennikami

Najchętniej czytanym dziennikiem w Polsce pozostaje „Fakt”, a tuż za nim plasuje się „Gazeta Wyborcza” - wynika z badania PBC General za okres od czerwca do listopada 2014 roku.

Po dziennik „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) w okresie od czerwca do listopada 2014 roku sięgało 11,30 proc. respondentów z szerokiej grupy wiekowej 15-75 lat. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej było ich 12,14 proc. Oznacza to spadek, wynoszący 0,84 pkt. proc.

>>> Zobacz Jedynki gazet i magazynów w naszym nowym serwisie

Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (Agora), której poziom czytelnictwa zmalał w ciągu roku o 1,79 pkt. proc. do 7,98 proc. Jednocześnie był to największy spadek w rankingu.

Na trzeciej pozycji znalazł się „Super Express” (Murator), który w analizowanym okresie czytany był przez 4,32 proc. osób. W porównaniu do okresu od maja do października 2013 roku jego wynik zmniejszył się o 1,03 pkt. proc.

Tuż za podium uplasował się „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska), który rok wcześniej był piąty. Jego wynik czytelnictwa zmalał o 0,85 pkt. proc. do poziomu 2,78 proc.

Z kolei na piąte miejsce spadł dziennik „Metro” (Agora), którego czytelnictwo obniżyło się o 1,39 pkt. proc. do 2,44 proc.

Zobacz tabelę


PBC od niedawna prezentuje też dane czytelnictwa dla grupy wiekowej 16-59, którą zamierza teraz stosować w komunikacji dla reklamodawców (więcej na ten temat).

W tej grupie sześć z dwunastu dzienników miało większe wskaźniki czytelnictwa, niż wśród osób w wieku 15-75 lat, jeden tytuł zanotował taki sam wynik, a pozostałe pięć odnotowało niższe wskaźniki. Większym czytelnictwem w grupie komercyjnej niż w ogólnej cieszyły się „Gazeta Wyborcza”, „Przegląd Sportowy”, „Metro”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Podatkowa” i „Puls Biznesu”, takim samym - „Parkiet”, a niższym - „Fakt”, „Super Express”, „Rzeczpospolita”, „Nasze Miasto” i „Sport”.

Zobacz tabelę

 



Badanie PBC General na zlecenie Polskich Badań Czytelnictwa Sp. z o.o. zrealizował instytut Millward Brown SMG/KRC. Badanie odbyło się za pomocą techniki CAPI w okresie od czerwca 2013 do listopada 2013 roku na losowej próbie 20 996 przypadków oraz od czerwca 2014 do listopada 2014 roku na losowej próbie 19 223 przypadków (dane dla grupy wiekowej 16-59 lat - 15 342 przypadków). Ogólnopolska próba była dobierana z operatu PESEL i realizowana do wyczerpania. Podane liczby to wskaźniki CCS - Czytelnictwo Cyklu Sezonowego.

Autor:Michał Kurdupski

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas