Telewizja2017-01-04
30

„Fakty” wyprzedziły „Wiadomości” w 2016 roku. „Teleexpress” na czele dzienników (raport)

Justyna Pochanke; fot.: TVN / Krzysztof DubielJustyna Pochanke; fot.: TVN / Krzysztof Dubiel

Wśród programów informacyjnych w ub.r. liderem oglądalności był „Teleexpress”. Serwis ten odnotował jednak największy spadek, tracąc ponad 600 tys. widzów. Na drugie miejsce awansowały „Fakty” TVN, które wyprzedziły „Wiadomości”.

W 2016 roku „Teleexpress” TVP1 oglądało średnio 3 mln widzów, co zapewniło stacji 30,26 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 16,94 proc. widzów, czyli 612 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 35,23 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl. Jednocześnie była to największa strata liczby widzów spośród wszystkich analizowanych dzienników.

„Teleexpress” w ostatnim roku przeszedł duże zmiany personalne. Od sierpnia ub.r. szefem „Teleexpressu" jest Klaudiusz Pobudzin, który w tej roli zastąpił Marka Walencika. Na początku września nowym prowadzącym „Teleexpress” został Michał Cholewiński. Zastąpił on Macieja Orłosia, który odszedł z Telewizji Polskiej po 25 latach pracy.

Od początku listopada do grona prowadzących „Teleexpressu” dołączył Rafał Patyra, który zastąpił Martę Piasecką (dziennikarka poszła na urlop macierzyński).

Zmiany personalne „Teleexpressu” w ostatnim roku dotknęły również grono reporterów dziennika - zwolniono Krzysztofa Nakoniecznego, Tomasza Frankowskiego i Mateusza Trojana, a nowymi reporterami zostali Rafał Wolski i Michał Walczak.

Z trzeciego na drugie miejsce awansowały „Fakty” TVN. Widownia tego dziennika zmniejszyła się o 2,46 proc. (74 tys. osób) do 2,95 mln oglądających. Udział „Faktów” w rynku zmalał z 23,39 proc. do 22,97 proc.

Warto dodać, że średnia oglądalność „Faktów” w TVN i TVN24 BiS w zeszłym roku wyniosła 3,11 mln widzów, co przełożyło się na 24,22 proc. udziału. Było to o 0,25 proc. mniej, niż w 2015 roku.

Na ostatnią lokatę podium spadły „Wiadomości” TVP1, których oglądalność zmalała o 497 tys. widzów i w 2016 roku wyniosła 2,94 mln osób. Z kolei udział serwisu wyniósł 21,17 proc. (rok wcześniej było to 24,55 proc.).

Na początku 2016 roku szefową redakcji „Wiadomości” TVP została Marzena Paczuska. Od tego czasu z „Wiadomości” odeszli m.in. poprzedni szef redakcji i prowadzący Piotr Kraśko (przeszedł do TVN), prowadzące Beata Tadla i Diana Rudnik. Reporterów Jacka Tacika, Elżbietę Byszewską, Kamila Dziubkę, Karolinę Lewicką czy Justynę Dobrosz-Oracz zastąpili m.in. Jarosław Olechowski, Klaudiusz Pobudzin, Radosław Graczak, Karolina Tomaszewicz i Marcin Tulicki. Główny serwis o 19.30 ponownie zaczęli prowadzić Danuta Holecka i Michał Adamczyk, ze starego składu gospodarzy pozostał tylko Krzysztof Ziemiec.

Po tych zmianach „Wiadomościom” zaczęto zarzucać, że są prorządowe i mało rzetelne oraz nadmiernie krytykują środowiska opozycyjne (najczęściej wytykano to w materiałach Klaudiusza Pobudzina m.in. tego dotyczącego zaległych alimentów Mateusza Kijowskiego). W pierwszych miesiącach po tych zmianach oglądalność tego dziennika zauważalnie spadła - w okresie od lutego do sierpnia ub.r. przegrywał on z „Faktami” TVN).

Kolejną ważną zmianą w „Wiadomościach” w zeszłym roku (dokładnie od 5 września) było również wydłużenie z około 1 do 5 minut pierwszej części rozmowy kończącej główne wydanie dziennika, która kontynuowana jest potem w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info).

Oczko niżej znalazły się „Wydarzenia” Polsatu. Widownia tego dziennika wyniosła 2,06 mln osób, po spadku o 8,98 proc. Dziennik ten emitowany jest jeszcze na antenie Polsatu News oraz Polsatu News 2. Łącznie zatem „Wydarzenia” na trzech stacjach w ub.r. oglądało 2,22 mln widzów, czyli o 8,37 proc. mniej, niż przed rokiem.
Natomiast wynik plasującej się na piątej pozycji „Panoramy” TVP2 poszedł w dół o 6,60 proc. do 1,39 mln widzów.

Zobacz tabelę

Analizując uśrednione dane miesiąc po miesiącu wynika, że w zeszłym roku pięciokrotnie najchętniej oglądanymi serwisami były: „Teleexpress” i „Fakty”, a dwukrotnie - „Wiadomości”.

Porównując jednak dane samych „Wiadomości” i „Faktów” (czyli dwóch najbardziej konkurencyjnych dzienników) ośmiokrotnie górą był serwis TVN (od lutego do sierpnia i w listopadzie), a czterokrotnie - TVP1 (w styczniu, wrześniu, październiku i grudniu).

Zobacz tabelę

Wśród widzów w wieku 16-49 lat w 2016 roku na pozycji lidera oglądalności znalazły się „Fakty”, których widownia zmniejszyła się o 1,58 proc. do 1,04 mln oglądających.
Również i w tym ujęciu wszystkie serwisy zanotowały spadki oglądalności, a najwięcej straciły tutaj „Wiadomości” - było to 23,22 proc. do 711 tys. widzów.

Zobacz tabelę

Dane oglądalności dzienników w grupie wiekowej 16-59.

Zobacz tabelę

W badanym okresie najchętniej oglądane wydanie „Teleexpressu”, pokazane 24 stycznia ub.r., śledziło 5,56 mln widzów. Topowe „Fakty” zgromadziły 4,20 mln osób (emisja 4 stycznia), „Wiadomości” - 4,67 mln (3 stycznia), „Wydarzenia” - 4,45 mln (6 grudnia), a „Panorama” - 2,77 mln (3 stycznia).

Zobacz tabelę

Autor:Michał Kurdupski

Więcej informacji:Fakty, Wiadomości, Teleexpress

KOMENTARZE(30)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas