Biznes2014-05-21
0

Fiskus zaległy podatek ściągnie z wynagrodzenia dłużnika

Fiskus ma prawo wyegzekwować zaległy podatek z wynagrodzenia dłużnika. Wystąpi o to bezpośrednio do jego pracodawcy. Zajęcie wynagrodzenia może nastąpić już po siedmiu dniach od doręczenia upomnienia. Fiskus nie może jednak ruszyć połowy pensji dłużnika.

Egzekucja podatku z wynagrodzenia może spotkać zalegającego z jego zapłatą podatnika, o ile otrzymuje on wynagrodzenie ze stosunku pracy. Dotyczy to także innych świadczeń pieniężnych (niewyłączonych ustawowo spod egzekucji) związanych z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeśli z tego tytułu otrzymuje on okresowe świadczenia pieniężne.

Jeśli urząd skarbowy stwierdzi u podatnika zaległość podatkową, wyśle mu pisemne upomnienie – ostrzeżenie o możliwości wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jeśli nie ureguluje on swojego obowiązku. Po upływie siedmiu dni od doręczenia upomnienia fiskus może wszcząć egzekucję kwoty zaległego podatku z pensji podatnika. Kwotę zaległości potrąca się z wynagrodzenia netto, pomniejszonego o wartość składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy.

Zobacz tabelę


Fiskus potrąci tylko część pensji

Urząd skarbowy musi przy zajmowaniu wynagrodzenia przestrzegać limitu. Wartość wyegzekwowanej należności nie może być większa niż połowa wynagrodzenia netto ( bez składek i zaliczki na PIT), ale z uwzględnieniem wszystkich innych dodatków i świadczeń w naturze, jakie dłużny fiskusowi podatnik otrzymał od pracodawcy. Nie można ponadto dokonać egzekucji zaległości podatkowej z wynagrodzenia równego minimalnemu wynagrodzeniu za pracę pomniejszonemu o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy (w 2014 r. minimalne wynagrodzenie to 1680 zł brutto).

Zajęcie bezpośrednio przez pracodawcę

Fiskus z zajęciem wynagrodzenia zgłosi się bezpośrednio do pracodawcy dłużnika, choć ma obowiązek zawiadomienia o tym także zalegającego podatnika.

Zobacz tabelę


Pracodawca dłużnika musi przekazać ściągniętą z wynagrodzenia zaległość bezpośrednio na rachunek bankowy urzędu skarbowego z chwilą doręczenia do pracodawcy zawiadomienia o zajęciu. Pracodawca wzywany jest także do przedstawienia wykazu otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia za okres 3 miesięcy poprzedzających egzekucję.

Zobacz tabelę

 


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

Autor:pr

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas