Prasa2020-07-15
1

Fundacja Reporterów wśród 11 projektów z dofinansowaniem na dziennikarstwo śledcze z UE

Fundacja Reporterów jako jedyna z Polski znalazła się wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie wysokości ponad 45 tys. euro w ramach unijnego funduszu wspierającego dziennikarstwo śledcze w Europie. - To ważny projekt - po raz pierwszy angażuje dziennikarzy śledczych z Litwy i Polski w pracy nad jednym tematem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Cieśla, współzałożyciel i szef Fundacji Reporterów.

W ramach programu „Investigative journalism for EU” jury wybrało 11 projektów z zakresu dziennikarstwa transgranicznego, które wesprze dofinansowaniem. W pierwszej turze zgłoszeń znalazło się 116 zespołów dziennikarskich z państw członkowskich Unii Europejskiej, proponując projekty śledcze, które mogły być dofinansowane łączną kwotą 4,04 mln euro.

W pierwszej transzy konkursowej rozdysponowanych zostanie w sumie 457 tys. euro na research do projektów związanych m.in. z handlem ludźmi, łamaniem praw człowieka, środowiskiem. W sierpniu zostanie ogłoszona druga tura konkursowa do której zainteresowane zespoły dziennikarskie będą mogły zgłaszać propozycje dziennikarskich śledztw

- Na ponad 100 tematów śledczych do finału IJ4EU trafiło zaledwie 11, tylko jeden z Polski. To duży zaszczyt, który  potwierdza pozycję fundacji w cross-border journalism w Polsce i Europie. Mówi też coś o ważności śledztw, którymi się zajmujemy. To ważny projekt - po raz pierwszy angażuje dziennikarzy śledczych z Litwy i Polski w pracy nad jednym tematem. W teamie mamy też ludzi ze Słowacji, Chorwacji i spoza Europy - i tu muszę uciąć. Ze względu na bezpieczeństwo reporterów nie możemy na razie ujawniać szczegołów. Planujemy publikację tej zimy, w kilku krajach jednocześnie. Wtedy wszystko będzie wiadomo - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Cieśla, współzałożyciel i szef Fundacji Reporterów.

Program jest wspierany przez Komisję Europejską, Fritt Ord and Open Society Foundations i zarządzany przez International Press Institute (Międzynarodowy Instytut Prasy), European Journalism Centre (Europejskie Centrum Dziennikarstwa) oraz the European Centre for Press and Media Freedom (Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów).

W ramach programu można otrzymać maksymalnie 50 tys. euro na pełne pokrycie kosztów dochodzenia w sprawie, wynagrodzenia zespołu, niezależnych dziennikarzy, kosztów podróży oraz produkcji.

Kryteria, jakim kieruje się jury składające się z doświadczonych dziennikarzy śledczych i redaktorów z całej Europy przy przyznawaniu grantów to m.in. interes publiczny, wiarygodność, oczekiwany efekt, siła publikacji i badań oraz ocenę ryzyka. Zespoły będą publikować efekty swoich śledztw do końca br.

Czytaj więcej: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

Autor:NB

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas