Technologie2022-07-05
1

Haker zaatakował system policji w Szanghaju. Przejął dane miliarda Chińczyków za 200 tysięcy dolarów

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Haker o pseudonimie ChinaDan włamał się do systemu informatycznego policji w Szanghaju. Cyberprzestępca przejął dane miliarda obywateli Chin, a następnie zaoferował w sieci sprzedaż informacji o objętości 23 terabajtów za kwotę 200 tysięcy dolarów. Jeśli doniesienia okażą się prawdziwe, to był to jeden z największych ataków hakerskich w historii globalnej sieci.

Według informacji Reutersa haker twierdzi, że zdobył z systemu informatycznego policji w Szanghaju prywatne informacje na temat miliarda obywateli Chin, co zdaniem ekspertów technologicznych, jeśli jest prawdą, byłoby jednym z największych naruszeń danych w historii.

200 tys. dolarów za 23 terabajty

Zgodnie z doniesieniami, cyberprzestępca zidentyfikowany jako ChinaDan, zamieścił ogłoszenie na forum hakerów Breach Forums, oferując sprzedaż ponad 23 terabajtów (TB) danych za 10 bitcoinów, co oznacza równowartość ok. 200 tys. dol.

- Doszło do wycieku z bazy danych Narodowej Policji w Szanghaju (SHGA). Ten zbiór zawiera wiele TB danych i informacji o miliardach obywateli Chin – zaznaczał anons.

Według ogłoszenia, pliki zawierają kilka miliardów zapisów spraw, w tym: nazwisko, adres, miejsce urodzenia, krajowy numer identyfikacyjny, numer telefonu komórkowego, a także wszystkie szczegóły dotyczące przestępstw.

Czytaj także: Uwaga na cyberprzestępców podszywających się pod PGE. Wyłudzają pieniądze i dane osobowe

Post hakera był szeroko dyskutowany na chińskich platformach społecznościowych Weibo i WeChat w weekend. Z kolei hashtag „wyciek danych” został zablokowany na Weibo do niedzielnego popołudnia.

Według ekspertów, na których powołuje się Reuters, gdyby informacje o ataku na system szanghajskiej policji zostały potwierdzone, to byłoby to jedno z najpoważniejszych zdarzeń tego typu w historii cyberbezpieczeństwa w sieci.

Doniesienie o włamaniu przychodzi w okresie, gdy Chiny przyrzekły poprawić ochronę prywatności danych użytkowników online, instruując swoich gigantów technologicznych, aby zapewnić bezpieczniejsze przechowywanie informacji po publicznych skargach na ich złe zarządzanie i niewłaściwe wykorzystanie.

Czytaj także: Włoskie oprogramowanie szpiegowskie jak Pegasus? Ofiarami obywatele Włoch i Kazachstanu

Autor:ps

Więcej informacji:hakerzy, Chiny, atak, cyberbezpieczeństwo

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas