Biznes2014-02-25
1

Ile zapłacimy podatku za zgłoszenie pożyczki po fakcie

Jeśli pożyczkobiorca nie zgłosi faktu otrzymania pożyczki fiskusowi w określonym terminie, może zapłacić sankcyjną, 20-proc. stawkę. Nie grozi to spółce, która zapożycza się u swojego wspólnika.

Podstawą opodatkowania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) są m.in. umowy pożyczki. Jeśli nie mają zastosowania żadne zwolnienia, od każdej zaciągniętej pożyczki, np. między przedsiębiorcami lub dwoma obcymi osobami fizycznymi, zapożyczający się zobowiązany jest w ciągu 14 dniu do zapłaty PCC według stawki 2%. Jeśli zapomni zapłacić podatku, stawka podskoczy do 20%.

 

Zobacz tabelę

Warto zaznaczyć, że sankcyjny, podwyższony wymiar PCC dotyczy jedynie samego zawarcia umowy pożyczki. Nie dotyczy on zatem pożyczek udzielonych spółce przez wspólnika, gdyż stanowią one zmianę umowy spółki.

10-krotnie wyższy podatek nawet dla rodziny

10-krotnie wyższego podatku fiskus może zażądać od pożyczkobiorcy w dwóch sytuacjach. Stawka PCC wyniesie 20%, jeśli przed organem podatkowym (lub organem kontroli skarbowej) w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego pożyczkobiorca powoła się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a wcześniej nie zapłaci należnej od tych czynności 2-proc. stawki.

 

Zobacz tabelę


Maksymalna stawka PCC dotknie także biorącego pożyczkę, który nie spełnił warunku dla zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodziny - udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki,  księgowy Tax Care

Autor:pr

Więcej informacji:pożyczka, pożyczkobiorca

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas