Telewizja2023-02-13
6

Darmowy serwis streamingowy z dokumentami w 4K poszerzy ofertę po polsku

Serwis streamingowy Arte.tvSerwis streamingowy Arte.tv

Choć kulturalno-dokumentalny kanał Arte w wersji linearnej nie nadaje po polsku, to jego darmowy serwis streamingowy oferuje wiele treści w naszym języku. Najczęściej są to produkcje opatrzone napisami, ale jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, nadawca pracuje nad rozbudową oferty z polskim lektorem. Więcej produkcji stacji ma też dotyczyć polskich bohaterów.

Arte rozpoczął nadawanie pod koniec maja 1992 roku. To francusko-niemiecki kanał, który emituje programy kulturalne, reportaże ze świata sztuki i nauki, programy podróżnicze, przyrodnicze oraz ambitne kino. Już w 2016 roku rozpoczął działalność serwis z wideo na żądanie w języku polskim. Oferuje też treści po niemiecku, francusku, angielsku, hiszpańsku, włosku, a od niedawna także w języku ukraińskim.

Aplikacja może być dobrym uzupełnieniem do treści dokumentalnych udostępnianych przez płatne serwisy typu Disney+ (National Geographic), Player (Discovery+), TVP VOD, czy Canal+ online, który poza produkcjami własnymi, Planete+ i BBC, również oferuje treści od Arte.

10 nowych programów z polskim lektorem co miesiąc

Z aplikacji Arte można korzystać na urządzeniach z Android TV/Google TV, Tizen (Samsung), WebOS (LG), a także przystawkach Apple TV. Materiały są też dostępne na stronie internetowej kanału oraz w aplikacji mobilnej na smartfony.

Claude Anne Savin, odpowiedzialna za PR Arte zapewnia, że polskich produkcji będzie przybywać. - Obecnie pracujemy nad rozszerzeniem naszego katalogu w języku polskim i chcemy prezentować więcej polskich artystów i twórców – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Obecnie większość treści jest oferowanych z lektorem francuskim lub niemieckim i polskimi napisami. - Wiemy, że polska publiczność jest przyzwyczajona do oglądania programów telewizyjnych z lektorem, dlatego w 2022 roku wprowadziliśmy takie propozycje. Wypowiedzi naszych bohaterów pozostają jednak w oryginalnych wersjach językowych i  polskimi napisami, aby zachować różnorodność językową. Różnorodność leży u podstaw wartości, które Arte.tv reprezentuje. Obecnie dodajemy około 10 programów z polskim lektorem miesięcznie i zauważamy, że cieszą się one rosnącym zainteresowaniem naszych widzów. Wszystkie takie produkcje można znaleźć pod adresem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022933/filmy-z-lektorem/ - wyjaśnia przedstawicielka Arte.

Serwis streamingowy, który nie emituje reklam, inwestuje również w jakość obrazu swoich produkcji.

- Od niedawna część naszych programów udostępniamy w jakości 4K i naszym celem jest stopniowe zwiększanie liczby takich produkcji, także w języku polskim - wyjaśnia Claude Anne Savin. Niedawno informowaliśmy, że we Francji i w Niemczech Arte wstrzymuje się z uruchomieniem linearnej stacji w 4K.

Jakie produkcje są dostępne po polsku?

To m.in. filmy dokumentalne: „Most Inków w Q'eswachaka”, „Zimno, które leczy”, „Bojowniczki”, „Liban: W sercu Hezbollahu”, „Azbest - niekończąca się historia”, „RE: Niemcy: ruch antyaborcyjny”, „Arte Reportage. Estiopia: Tigraj, kraina głodu”, „Arte Reportage. Japonia: Kobiety w świecie sumo”, „RE: Bornholm, ekologiczny raj na Bałtyku”, „Arte Reportage. Etiopia Kronika masakry”, „Arte Reportage. Palestyna: walka Samarytan”, „Arte Reportage. Kabul: Narkotykowe piekło”, „Arte Reporage. Bangladesz: Rohingjowie na wygnaniu”, „Hiszpania: pedofilia w kościele”, „Arte Reportage. Rosja: pomoc dla Ukrainy”, „Arte Reportage. Mozambik: dramat wysiedleńców”, „Arte Reportage. Albania: raj dla afgańskich migrantów?” czy „Arte Reportage. Kalingrad: Enklawa Putina”.

Zobacz także: SkyShowtime rusza w Polsce 14 lutego. Eksperci liczą na promocję i chwalą bibliotekę

W aplikacji Arte można znaleźć też koncerty, sztuki w operze czy przedstawienia teatralne.  To na przykład „Jordi Savall, Eine kleine Nachtmusik i Requiem Mozarta”, „Georg Friedrich Händel: Juliusz Cezar W Holenderskiej Operze Narodowej”, „Richard Wagner: Złoto Renu. Berlińska Opera Narodowa”. Nie brakuje dokumentów i reportaży o Polsce. Są wśród nich „Wisła w niebezpieczeństwie”, „Kobiety za kierownicami ciężarówek”, „Ernst Lubitsch i powstanie warszawskie”, „Aborcja - paczki ratujące życie”, „Wywiad z Nergalem”, „Europ Wschodnich jest kilka”, „Niekonwencjonalny emeryt w Karpatach”, „Aborcja w Polsce: Proces Justyny Wydrzyńskiej”, „Lubin: Polska Jerozolima”.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas