Telewizja2023-07-13
15

Widzowie TVP otrzymają nowe sprzęty od państwa? „Jesteśmy gotowi”

Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie

Choć od 2023 roku nie można już otrzymać dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera, to jesienią takie wsparcie może powrócić. Wtedy MUX- 3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami TVP zmieni standard na DVB-T2/HEVC. Resort cyfryzacji informuje Wirtualnemedia.pl, że jest „gotowy do uruchomienia kolejnej edycji programu” dofinansowania sprzętów.

Tylko do końca roku MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) może nadawać w starym standardzie DVB-T. Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, od 1 stycznia 2024 roku, stacje z tego multipleksu muszą być dostępne w DVB-T2/HEVC. Mało prawdopodobne, żeby do zmiany standardu doszło w okresie wyborczym czy świątecznym. Najpewniej stanie się to zatem w drugiej połowie listopada lub na początku grudnia. Widzowie naziemni ze starszymi dekoderami czy telewizorami utracą dostęp do większości kanałów. W starym standardzie nadawać będzie wtedy tylko ogólnopolski MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP).

MUX-3 powinien zmienić standard przed rokiem, ale szef UKE na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodził się przedłużyć ten termin w związku z wojną na Ukrainie. Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej.

Będzie nowa edycja rządowego programu?

Rządowy program trwał tylko do końca 2022 roku. Czy będzie wznowiony dla osób, które nadal nie wymieniły sprzętów? - Proces zmiany standardu nadawania NTC należy uznać, za przeprowadzony sprawnie. Nie spowodował on trudności w dostępie do NTC przez zainteresowanych, a podczas jego trwania gospodarstwa domowe chcące uzyskać wsparcie w przystosowaniu do nowego standardu nadawania NTC mogły z takiego wsparcia skorzystać. W Ministerstwie Cyfryzacji jednak stale obserwujemy oraz analizujemy sytuację i w każdej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia kolejnej edycji programu - informuje Wirtualnemedia.pl biuro komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Resort nazywając proces „sprawnym”, powołuje się na dane z ostatnich lat. -  Zgodnie analizami przeprowadzonymi przez Krajowy Instytut Mediów (KIM) pod koniec 2021 roku ok. 2,27 mln gospodarstw domowych było nieprzystosowanych do nadchodzących zmian w telewizji naziemnej. Od początku 2022 r. świadomość zmiany wśród gospodarstw domowych stale wzrastała wraz z rozpoczęciem przygotowań do wdrożenia zmian w telewizji oraz prowadzoną kampanią informacyjną (start 20 września 2021 r.), z 64 proc. na przełomie stycznia i lutego 2022 r. do 93 proc. w sierpniu. Wzrost gotowości do zmiany standardu uległ również wyraźnej poprawie z 57 proc. na przełomie stycznia i lutego 2022 r. do 75 proc. w sierpniu 2022 r. - w efekcie programu dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, który był realizowany od marca 2022 r. – wyjaśnia.

Ile gospodarstw wymaga wymiany odbiorników?

Krajowy Instytut Mediów od sierpnia ub.r. nie bada przygotowania na nowy standard. - Krajowy Instytut Mediów zakończył badanie poziomu przygotowania Polaków do nowego standardu odbioru telewizji naziemnej DVBT2/HEVC. Raport zamknięcia dostępny jest na stronie Instytutu. KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania - wyjaśniło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KIM. Niespełna rok temu nieprzygotowanych do DVB-T2/HEVC było 0,99 mln domostw. Jakie jest teraz? Tego nie wiadomo.

Nadawcy prywatni czekają na przejście MUX-3 na nowy standard. Twierdzą, że mamy do czynienia z uprzywilejowaniem TVP, która nie traci setek milionów złotych przychodów reklamowych z powodu braku widzów ze starszymi odbiornikami. Kiedy główne anteny TVP zaczną nadawać w DVB-T2/HEVC, stacje komercyjne chcą podliczyć straty i domagać się od Skarbu Państwa rekompensat. Zmiana standardu ma wciąż uderzać w zasięg techniczny objętych nią multipleksów. W marcu informowaliśmy, że MUX-1 miał według Nielsena 7 proc. mniejszy zasięg niż rok wcześniej.

- Oczywiście dalej ponosimy straty, gdyż wciąż nie wszyscy widzowie mają odbiorniki kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Dla przykładu nasz kanał Antena HD dostępny na MUX-1 rok temu miał zasięg techniczny 99,7 proc. gospodarstw domowych (nadawał wtedy w HD w formacie DVB-T/h264). Obecnie wynosi on tylko 93,0 proc. MUX-3, który pozostał w starym standardzie DVB-T(1) dociera nieprzerwanie do 99,8 proc. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową. Dane pochodzą z firmy Nielsen, która rozlicza wyniki oglądalności i reklam w naszych kanałach - mówił Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Autor:ag

KOMENTARZE(15)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas