Technologie2023-08-05
4

Kanały Polsat Box i Canal+ zmienią satelitę do końca września

Anteny satelitarne Anteny satelitarne

Choć Hot Bird 13F został wystrzelony w październiku 2022 roku, to nadal nie trafił na docelową pozycję orbitalną. Eutelsat, właściciel nowego satelity, w raporcie dotyczącym wyników finansowych poinformował, że nastąpi to jeszcze w III kwartale roku.

Hot Birda 13F wyniesiono na orbitę 15 października zeszłego roku. Na początku listopada został wystrzelony także Hot Bird 13G. Pod koniec maja br. zastąpił Hot Birda 13C, który był eksploatowany przez blisko 15 lat. Wówczas na nowego satelitę przeniesiono transpondery, na których są nadawane kanały polskich platform cyfrowych Polsat Box i Canal+. Spodziewano się, że podobna operacja w przypadku Hot Birda 13F nastąpi najpóźniej pod koniec lipca. Tak się jednak nie stało, a jak donosi satkurier.pl, znajduje się niedaleko pozycji 1,5°E, zamiast docelowych 13°E.

Jednorazowa umowa z niemiecką agencją kosmiczną

Niedawno informowaliśmy, że w zakończonym z końcem czerwca roku finansowym 2022-2023 przychody Eutelsata wyniosły 1,131 mld euro, co oznacza spadek o 1,8 proc. Przychody wideo, które stanowią 62 proc. wszystkich w tym okresie osiągnęły pułap 705 mln euro (spadek o 8,3 proc.) O 7,2 proc. do 143 mln euro  wzrosły natomiast przychody z usług dla rządów.

- Przychody w IV kwartale wyniosły 45 mln euro, co oznacza wzrost o 25,8 proc. rok do roku i o 45,0 proc. kwartał do kwartału. Wzrost ten wynikał głównie z jednorazowej umowy o wartości 14 mln euro z niemiecką agencją kosmiczną, DLR, w ramach którego Eutelsat Hot Bird 13F świadczył usługi od kwietnia na pozycji orbitalnej 0,5°E, przed oddaniem do eksploatacji na 13°E, spodziewanym w III kwartale 2023 roku - poinformował operator satelitarny.

Tym samym kontrakt z DLR mógł przesunąć przeniesienie nowego satelity na docelową pozycję orbitalną. Francuska firma nie musi się spieszyć z taką operacją, ponieważ satelity Hot Bird 13B i Hot Bird 13E z powodzeniem mogą funkcjonować przez kolejne miesiące. Czasu na ewentualne prace techniczne związane z Hot Birdem 13F, nie zabraknie.

Każdy z nowych satelitów waży ponad 2 tony. Masa startowa wyniosła 4500 kg. Satelity znajdują się obecnie na wysokości 35,9 tys. kilometrów nad Ziemią. Miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa. Po migracji niektórych kanałów na Hot Birda 13G, poprawiła się jakość sygnału w Polsce wschodniej. W Polsce zachodniej mogło dojść do nieznacznego pogorszenia. Sama migracja na nowego satelitę nie wiąże się z koniecznością wymiany anten czy dekoderów. Taki proces zazwyczaj odbywa się nocą i może doprowadzić jedynie do krótkotrwałej przerwie w odbiorze.

Autor:ag

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas