Radio2023-01-25
2

Nowe stacje w multipleksach DAB+

Radio Jasna Góra Radio Jasna Góra

Mieszkańcy Gdańska i Wrocławia mogą już słuchać częstochowskiego Radia Jasna Góra. Katolicka rozgłośnia dołączyła do multipleksów eksperymentalnych DABCAST spółki BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu. Do warszawskiego multipleksu spółki ma dołączyć Radio Parada

W Gdańsku stacji można słuchać na kanale 5C, a we Wrocławiu na kanale 12B. Stacja nadaje z bitrate 136 kbps. Radio Jasna Góra jest dostępne także w multipleksach w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Opolu, Andrychowie, Szczawnicy i Warszawie. Gdańszczanie mogą słuchać za pośrednictwem multipleksu DABCAST także: Muzycznego Radia, Radia 7, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Maryja, Muzo.FM i Radia Norda FM. We Wrocławiu poza Radiem Jasna Góra są dostępne: Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.fm i Radio RAM.

 Radio Parada w warszawskim multipleksie DAB+

Wkrótce do multipleksu eksperymentalnego DABCAST w Warszawie może dołączyć Radio Parada z Łodzi. Nadawca na stronie internetowej informuje o obecności w DAB+ w Opolu i stolicy. W multipleksie DABCAST w Warszawie są dostępne: Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Mimo tego niektóre lokalne stacje prowadzą emisję w multipleksach odległych miast. Tak robi na przykład Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, którego można słuchać w Szczecinie, Szczawnicy, Opolu, Krakowie, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi, a także w okolicach tych miast.

- Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl  Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Poprzednia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zabiegała o to, żeby przeprowadzić konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Chętnych zgłosiło się mniej niż liczba dostępnych slotów. Konkurs zawieszono do czasu rozstrzygnięć Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczących operatora multipleksu. Mają zapaść w tym roku. Nadawcom prywatnym nie spieszy się do cyfryzacji. Nadawcy prywatni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia i cyfryzacja powinna opierać się na internecie. Z badania TePanel wynika, że mniej niż 5 proc. Polaków posiada odbiorniki DAB+.

Autor:ag

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas