Radio2023-07-12
9

10 multipleksów eksperymentalnych w eterze przez kolejny rok

Pop Radio w ramach multipleksu DABCAST w WarszawiePop Radio w ramach multipleksu DABCAST w Warszawie

W czerwcu Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje pozwalające na dalszą emisję 10 multipleksów eksperymentalnych DAB+ w różnych częściach Polski. Cyfrowe stacje radiowe będą mogły dalej oferować takie firmy jak DABCOM, BCAST, PSN Infrastruktura czy Radio Bielsko.

Na przełomie czerwca i lipca wygasały decyzje rezerwacyjne dotyczące multipleksów DABCOM (Andrychów, Gliwice, Kraków, Przehyba), BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław), PSN Infrastruktura (Opole), Radia Bielsko (Bielsko-Biała) i Agencji Radiowo-Telewizyjnej Fama (Kielce). Ten ostatni multipleks jeszcze nie rozpoczął nadawania, ale będzie mógł to niebawem uczynić.

UKE zdecydował o przedłużeniu wszystkich wymienionych wyżej pozwoleń o rok. W najbliższych tygodniach i miesiącach podobnych decyzji może być więcej. W sierpniu wygasa bowiem zgoda PSN Infrastruktura na emisję multipleksu testowego w Łodzi, w styczniu pozwolenie na nadawanie dla BCAST w Katowicach, a w lutym decyzja wydana firmie DABCOM, dotycząca Szczecina.

DAB+ poszerzeniem oferty analogowego radia

Obecnie największym zasięgiem może pochwalić się multipleks eksperymentalny Polskiego Radia. Dociera do 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). Kilka miesięcy temu ruszył przetarg dotyczący dalszej emisji i zwiększenia zasięgu tego multipleksu. MUX obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie.  Za pośrednictwem MUX-ów eksperymentalnych i lokalnych można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia.

- Podtrzymujemy świadczenie usług w Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w ramach multipleksów eksperymentalnych. Zamierzamy wystąpić o przedłużenie pozwoleń. Przyglądamy się działaniom prowadzonym przez regulatorów w zakresie zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych emisji DAB+ - informowała niedawno Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu, do którego należy firma BCAST.

Często lokalni nadawcy traktują multipleksy eksperymentalne jako poligon doświadczalny. - Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Niewielka popularność DAB+

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

We wrześniu ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła przetarg dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie. Ma zostać wznowiony, kiedy UKE zajmie się wyborem operatora. Nastąpi to nieprędko, bo do końca roku. Stacje komercyjne krytykują technologię. Twierdzą, że jest przestarzała względem internetowego radia, wymagająca dużych inwestycji i nieefektowna. DAB+ krytykują też fani radiowego DX-ingu. Odbiór dalszej stacji analogowej z „szumem” jest możliwy. W przypadku cyfrowego radia już nie.

Autor:ag

KOMENTARZE(9)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas