Telewizja2023-05-03
6

Lokalny multipleks zwiększył zasięg

Lokalny multipleks MUX-L2, należący do rybnickiej stacji TVT, zwiększył moc nadajników. Wpłynęło to na poprawę zasięgu multipleksu, za pośrednictwem którego oglądać można m.in. stacje TVN, TV Puls czy Stars.TV.

Stacja TVT poinformowała, że moc nadajnika Ornontowice wynosi 2 kW, podczas gdy wcześniej było to 1,5 kW. Multipleks nadawany jest też teraz z nadajnika umieszczonego na Elektrowni Rybnik, którego moc wynosi obecnie 10 kW. Wcześniej wykorzystywany był nadajnik Rybnik „Chwałowice”, mający 1 kW mocy.

Telewizja TVT nadaje od kwietnia 2007 roku. W grudniu 2013 roku uruchomiła multipleks lokalny. Obecnie nadawane są w nim takie kanały jak TVT, TVN HD, TVN7 HD, Nowa TV HD, TV Puls, TV Puls 2, Stars.tv oraz TV Okazje.

To nie koniec zmian dotyczących tego multipleksu. - TVT i tym samym MUX-L2 planuje przejść na standard DVB-T2/HEVC w styczniu 2024, po ukończeniu modernizacji systemów nadawczych oraz po ustabilizowaniu się zasięgu technicznego. Wraz z przejściem na DVB-T2/HEVC wzrośnie liczba kanałów dostępnych na MUX-L2. Oczywiście wszystkie stacje będą w HD, zaś nowości będą interesujące - mówił nam w marcu br. Roman Olma, prezes TVT.

Dlaczego powstały multipleksy lokalne w Polsce?

Multipleksy lokalne działają w lokalizacjach, gdzie w erze analogu były dostępne lokalne stacje telewizyjne. To Wrocław, Świdnica, Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec, Głogów, Lubin, Częstochowa, Kamieńsk, Tomaszów Mazowiecki, Rybnik i okolice. Ponad dekadę temu, po wyłączeniu nadajników analogowych, dotychczasowi posiadacze lokalnych koncesji zyskali prawo do stania się operatorami lokalnych multipleksów. Tak uczyniły nie tylko TVT z Rybnika, ale też Telewizja Łużyce, NTL Radomsko (dzisiaj TVC), Telewizja Dolnośląska Echo (dzisiaj Echo 24) czy TVL (dzisiaj TV Regionalna).

Autor:PP

Więcej informacji:TVT, multipleks lokalny, multipleks

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas