Telewizja2023-07-26
11

MUX-3 może przejść na DVB-T2 etapami. „Dokładny harmonogram przedstawimy”

fot. Emitelfot. Emitel

Telewizja Polska wciąż nie podaje daty zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, migracja do DVB-T2/HEVC może nastąpić późną jesienią etapami. Obecnie Emitel prowadzi w tej sprawie robocze ustalenia z nadawcą publicznym.

 

MUX-3 z TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport I TVP Historia, zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w ciągu kilku miesięcy musi przejść na emisję w DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dokładna data wciąż nie jest jednak znana.  

- Telewizja Polska musi przejść na nowy standard nadawania najpóźniej do końca grudnia 2023, w związku z czym techniczne przełączanie nastąpi do końca bieżącego roku – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Rozmowy Emitela i TVP

Wiele zależeć będzie od ustaleń technicznych między TVP i  Emitelem. W pierwszej połowie 2022 roku doszło do zmiany standardu MUX-1 (Antena HD, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, TTV, TV Trwam, TVP ABC), MUX-2 (Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, Super Polsat, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). Wówczas do DVB-T2/HEVC poszczególne obszary kraju wędrowały etapami. Proces zaczął się pod koniec marca od województw lubuskiego i dolnośląskiego, a zakończył pod koniec czerwca w Warszawie i północno-wschodniej Polsce.

Czy MUX-3 również zmieni standard etapami? Możemy uzyskać plan tego procesu? - Od strony technicznej jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmiany emisji MUX3 na standard DVB-T2/HEVC natomiast dokładny harmonogram przedstawimy jak tylko zakończone zostaną robocze ustalenia z zespołem TVP - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela, operatora m.in. multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Co tydzień migracja kolejnych regionów?

Mało prawdopodobne, żeby do zmiany standardu MUX-3 doszło przed wyborami parlamentarnymi. Te odbędą się 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Migracja do DVB-T2/HEVC nie nastąpi też bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia albo tuż po nich. Kolejne etapy zmiany standardu mogą być więc wdrażane co tydzień w listopadzie i na początku grudnia.
 
Dzięki migracji do DVB-T2/HEVC Telewizja Polska będzie mogła nadawać kanały TVP Historia i TVP3 w jakości HD. W MUX-3 zyska dodatkowe miejsce, które może jej posłużyć do przywrócenia emisji naziemnej TVP World albo uruchomienia regularnej emisji TVP 4K. W nowym standardzie jest też nadawany multipleks szósty nadawcy publicznego (TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat). Od 2024 roku jednym multipleksem nadawanym w standardzie DVB-T będzie MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV).

Lepsza jakość i więcej kanałów

Po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC nadawcy komercyjni chcą wyliczyć dokładne straty przychodów reklamowych. Twierdzą, że UKE, który na wniosek rządu zgodził się w związku z wojną na Ukrainie na nadawanie trzeciego multipleksu w starym standardzie, faworyzował nadawcę publicznego. Osoby, które mają stare odbiorniki straciły dostęp m.in. do TVN, Polsatu czy TV Puls. Stacje komercyjne chcą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa z powodu setek milionów złotych utraconych przychodów reklamowych.

Resort cyfryzacji zapewnia, że jest gotowy do kolejnej edycji programu dofinansowania na dekodery lub telewizory dla najbiedniejszych widzów. W poprzedniej można było uzyskać 100 zł dopłaty na pierwsze urządzenie lub 250 zł na drugie. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowy Instytut Mediów szacował, że rok temu 0,99 mln domostw nie posiadało sprzętów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas