Telewizja2023-01-24
13

Zmiany w multipleksie eksperymentalnym TVP

Do m.in. kanału TVP Nauka dołączono cyfrowe napisyDo m.in. kanału TVP Nauka dołączono cyfrowe napisy

Na kanałach TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Nauka i TVP Kultura nadawanych na multipleksie eksperymentalnym Telewizji Polskiej dodano cyfrowe napisy. W przypadku niektórych nadajników zmieniono parametry FEC i GI.

Strona "Naziemna Telewizja Cyfrowa - informacje" tłumaczy, że taka zmiana parametrów może niekorzystnie wpływać na odbiór multipleksu, ale zwiększa jego pojemność. Ostatnio do multipleksu eksperymentalnego dołączyły kanały TVP Kobieta i TVP Kultura.

Były nadawane w MUX-8, ale nadawca publiczny zdecydował, że nie będzie dalej zajmował miejsc na tamtym multipleksie. Kontynuował współpracę z Emitelem w tym zakresie jedynie w okresie świątecznym, aby nie narażać widzów na zamieszanie.

Od 14 stycznia drogą naziemną, TVP Kobieta i TVP Kultura są dostępne tylko na multipleksie eksperymentalnym, który 1 lutego oficjalnie zostanie przekształcony w MUX-6.

Problemy z odbiorem MUX-6

Po tym jak duble TVP Kobieta i TVP Kultura zniknęły z MUX-8, Telewizja Polska uruchomiła specjalną infolinię dla widzów, którzy mają problemy z odbiorem. (+48 601-600-143). Dostęp do tych stacji mogli utracić widzowie, którzy nie mają telewizorów lub dekoderów obsługujących standard DVB-T2/HEVC. To właśnie w nim nadawane są stacje z MUX-6. Część widzów skarżących się na problemy może nie znajdować się w zasięgu szóstego multipleksu. Dociera on do 90 proc. populacji Polski, a MUX-8 do 97 proc. Zasięg szóstego multipleksu prawdopodobnie zostanie zwiększony w najbliższych miesiącach.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował w październiku Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Wiosną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna rozpisać konkurs na dwa miejsca zwolnione przez TVP w MUX-8. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce we wrześniu, kiedy TVP ABC opuści MUX-1. Nadawca publiczny nie występował do UKE o zachowanie rezerwacji dla dziecięcego kanału. TVP ABC zostanie przeniesiony do MUX-6 lub MUX-3, który do końca 2023 roku musi przejść na standard DVB-T2/HEVC.

Autor:ag

KOMENTARZE(13)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas