Telewizja2023-01-18
11

TVP może rozszerzyć zasięg MUX-6. „Parametry nadawcze po zawarciu umów”

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP DokumentW skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Dokument

Multipleks eksperymentalny TVP dociera do 90 proc. populacji kraju. Od lutego będzie  już stanowił regularny MUX-6. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że siatka jego nadajników będzie rozbudowana. - Parametry nadawcze MUX-6 będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów - informuje Centrum Informacji TVP.

Telewizja Polska uruchomiła multipleks eksperymentalny w standardzie DVB-T2/HEVC we wrześniu 2020 roku. Wówczas zajmował on pasmo przewidziane do MUX-5.

Wiosną 2022 przeniesiono go do MUX-6. Nadawca publiczny wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwację tego pasma. UKE wydał taką zgodę. Zacznie ona obowiązywać od lutego 2023 roku.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował w październiku Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Kiedy zwiększenie zasięgu szóstego multipleksu?

Obecnie w skład multipleksu wchodzą: TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Po tym jak TVP Kultura i TVP Kobieta opuściły MUX-8, część widzów skarży się na brak tych kanałów. Multipleks ósmy dociera do 97 proc. populacji, MUX-1 i 2 do 98,8 proc.,  a MUX-3 do 99,5 proc. - TVP korzysta obecnie z multipleksu testowego, który obejmuje swoim zasięgiem nadawczym 90 proc. populacji kraju - informuje Centrum Informacji TVP.

Czy jest planowane poszerzenie zasięgu tego multipleksu? - W dniu 21 września 2022 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonał na rzecz Telewizji Polskiej rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-694 MHz wykorzystywanych w służbie radiodyfuzyjnej na terenie całego kraju. Są one przeznaczone do rozpowszechniania (w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną) programów telewizyjnych objętych kartą powinności, tworzących w całości multipleks MUX-6, w standardzie DVB-T2. TVP jest uprawniona do wykorzystywania częstotliwości objętych rezerwacją przez okres 10 lat od dnia 1 lutego 2023 r. Parametry nadawcze MUX-6 będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów - tłumaczy Centrum Informacji TVP.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że już wiosną zasięg MUX-6 może zostać poszerzony poprzez zwiększenie mocy nadajników, z których jest dostępny i dodanie nowych obiektów nadawczych.

Wówczas multipleks będzie docierał do prawie 99 proc. mieszkańców Polski. Aby stało się możliwe, konieczne jest jednak zawarcie stosownych umów przez TVP i Emitel. Kiedy to nastąpi, problemy z odbiorem kanałów z MUX-6 w niektórych lokalizacjach, powinny się zakończyć.

Kilka dni temu informowaliśmy, że TVP dla widzów, którzy mają problem z odbiorem TVP Kultura i TVP Kobieta uruchomiła specjalną infolinię (+48 601-600-143).

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas