Telewizja 2023-03-24
22

Do MUX-8 mogą trafić nowe kanały filmowe i stacja chrześcijańsko-rodzinna

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej

W nieformalnych konsultacjach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie wolnych miejsc w MUX-8 zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Trzy propozycje dotyczyły stacji filmowo-serialowych, dwie są adresowane do dojrzałych i starszych widzów, a jedna dotyczy promowania wartości chrześcijańskich i rodzinnych.

Po tym jak Telewizja Polska zrezygnowała z emisji TVP Kultura i TVP Kobieta w ramach MUX-8 (zostały przeniesione na MUX-6) przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zdecydował się rozpocząć nieformalne konsultacje w sprawie przyszłego konkursu dotyczącego ósmego multipleksu. Rada będzie mogła wskazać w nim trzy stacje w standardowej rozdzielczości, które dołączą do Metro, Nowej TV, telewizji WP i Zoom TV. Konkurs będzie mógł ruszyć, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zmieni decyzję rezerwacyjną Emitela, któremu zależy na szybkim zaoferowaniu nowych stacji.

Aż trzy propozycje kanałów filmowo-serialowych

Podmioty zainteresowane nadawaniem w MUX-8 mogły do końca lutego wziąć udział w konsultacjach. Katarzyna Twardowska, doradca członka KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego informuje Wirtualnemedia.pl, że zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Rada ze względów prawnych nie ujawnia danych firm i osób prywatnych, które stoją za poszczególnymi projektami.

Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy,  skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.

Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”. Tego typu stacje są popularne na przykład w Wielkiej Brytanii. Przed świętami Bożego Narodzenia emitują świąteczne piosenki.
 
Właściciele Antena HD i Red Carpet TV wzięli udział

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Tym razem jego firma również może ubiegać się o koncesje. - Tak, wzięliśmy udział i zaproponowaliśmy 3 wyspecjalizowane, tematyczne kanały TV na MUX-8. Nie podajemy na razie do publicznej wiadomości informacji co to za projekty, bo nie wiemy czy KRRIT opublikuje wyniki tych konsultacji. Nie chcemy, aby konkurencja znała nasze plany programowe - stwierdził Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, która jest nadawcą stacji Antena HD wchodzącej w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej i kilku multipleksów lokalnych oraz eksperymentalnych.

Także Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, która jest nadawcą Red Carpet TV i RedTop TV, wziął udział w konsultacjach.  - Zarekomendowaliśmy dwa kanały. Jeden istniejący ze zmodyfikowaną nieco linią programową oraz jeden zupełnie nowy typowo tematyczny filmowo-serialowy - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kułak.

Dwie prawicowe telewizje zainteresowane nadawaniem

W konkursie nie wezmą udział nadawcy wPolsce.pl i Stars.TV. Udziału nie wyklucza natomiast TV Republika. - Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika.  Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku - mówił niedawno Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika, którą można oglądać dzięki multipleksom eksperymentalnym w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

Podobnie do sprawy TV MN, która wciąż czeka na koncesję pozwalającą na rozpoczęcie emisji w sieciach kablowych.  - Tak, jesteśmy zainteresowani i badamy sprawę. Konsultowaliśmy pomysł poza KRRiT, to jest inny zasięg i inny poziom inwestycji, która może się zwrócić z reklam. To jest realne, przy osiągnięciu zasięgu 1 proc. rynku - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, członek zarządu TV MN.

Autor: Adrian Gąbka

KOMENTARZE (22) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas