Telewizja2022-08-30
6

KRRiT: Prezes UKE nie podjął decyzji w sprawie MUX-8

Wciąż bez porozumienia między Krajową Radą Radiofonii i Telewizją a Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie podziału multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej i radia. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl rzeczniczka KRRiT przedstawia kalendarium działań regulatora w tym zakresie.

Pod koniec 2021 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko z propozycją uporządkowania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej i radia. Telewizyjny MUX-8, który obejmuje kanały: Zoom TV, Metro, WP, Nowa TV, TVP Kultura, TVP Kobieta i TVP ABC zostałby przeniesiony z pasma VHF do UHF. Zmieniłby identyfikację na MUX-5. Pasmo VHF zostałoby wykorzystane na potrzeby cyfryzacji radia (DAB+).

Choć minęło wiele miesięcy, to żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. KRRiT oraz UKE wzajemnie do siebie odsyłają w tej sprawie. Dzięki przeniesieniu MUX-8, łatwiejszy byłby odbiór stacji z niego nadawanych. Zakres VHF często wymaga bowiem bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Obecna decyzja rezerwacyjna zakłada emisję kanałów z tego multipleksu w starym standardzie DVB-T i wygasa dopiero pod koniec 2030 roku. Przy okazji przeniesienia stacji, przeszłyby od razu na DVB-T2/HEVC, więc nadawałyby w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie jak do tej pory w standardowej (SD).

Za pozostawieniem MUX-8 w paśmie VHF przemawia przyszłoroczna konferencja telekomunikacyjna w Genewie. Po międzynarodowych uzgodnieniach, dalsza część pasma UHF może zostać przeznaczona na potrzeby telekomów. Wówczas może zabraknąć miejsca na multipleksy telewizyjne w UHF, a Emitel zainwestował wiele milionów złotych w nadajniki, które obsługują VHF.

„Materiał miał ułatwić prezesowi UKE podjęcie decyzji”

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT przypomina Wirtualnemedia.pl, że regulator już wiele miesięcy temu zajął się tematem MUX-8. - 3 grudnia 2021 r. Przewodniczący KRRiT zwrócił się do Prezesa UKE z prośbą o rozpatrzenie możliwości zmiany planu zagospodarowania częstotliwości w pasmie 174 – 230 MHz polegającej na umieszczeniu w planie bloków częstotliwości DAB+, w miejsce kanałów telewizyjnych wchodzących w skład multipleksu telewizyjnego tzw. MUX-8, zgodnie ze Stanowiskiem KRRiT z 25 listopada 2021r. - przypomina urzędniczka.  

Kilka miesięcy później Kołodziejski ponowił apel.  - 17 marca 2022 r. Przewodniczący KRRiT zwrócił się ponownie do Prezesa UKE z pismem, do którego dołączony był  materiał  pt. „ Propozycja optymalizacji konwersji analogowo-cyfrowej regionalnych i lokalnych stacji radiofonicznych w Polsce przy wykorzystaniu części bloków częstotliwościowych DAB zwolnionych przez MUX-8" - zauważa rzeczniczka KRRiT.

Mimo przypomnienia, wciąż nie doszło do rozstrzygnięcia. -  Materiał ten miał ułatwić Prezesowi UKE podjęcie decyzji w sprawie  zmiany zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174 -230 MHz  w całości na naziemną radiofonię cyfrową DAB+. Prezes UKE nie podjął jak dotąd decyzji w tej sprawie - tłumaczy Brykczyńska. Kiedy można spodziewać się decyzji? - W tym momencie nie mamy nic więcej do dodania - odpowiada krótko Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas