Telewizja2023-11-23
6

KRRiT poprosiła o dodatkowe wyjaśnienia w sprawie MUX-8

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podjęła decyzji w sprawie przyznania dwóch miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej Red Carpet Media Group. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że KRRiT wystąpiła do nadawcy o dodatkowe wyjaśnienia. Regulator zaakceptował za to poszerzenie zasięgu Red Top TV. 

Na początku roku MUX-8 opuściły TVP Kobieta i TVP Kultura, które trafiły na MUX-6. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski rozpoczął konsultacje, w których nadawcy zaproponowali 14 stacji, które chcieliby emitować na multipleksie. W maju ruszył konkurs dotyczący wolnych miejsc w ósmym multipleksie. Pierwsze ogłoszenie dotyczyło trzech stacji wyspecjalizowanych, nadawanych w standardowej rozdzielczości.  Zaakceptowano tylko wniosek Telewizji Polsat na kanał informacyjny W24.

Trzech wniosków Red Carpet Media Group dotyczących filmowo-serialowych stacji nie rozpatrywano, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji (Red Carpet TV i Red Top TV), a nie przyznania nowej, czego oczekiwała w ogłoszeniu Rada. W trakcie postępowania Polsat zrezygnował z emisji W24 i zdecydował się złożyć wniosek o emisję w MUX-1. Ten drugi konkurs wygrał.

Kiedy decyzja KRRiT?

Pod koniec sierpnia KRRiT rozpoczęła kolejny konkurs dotyczący MUX-8. Regulator nie miał jeszcze wiedzy o rezygnacji W24, dlatego dotyczył tylko dwóch slotów na multipleksie. Red Carpet Media Group zaproponowała serialowo-filmowy kanał RCTV i filmowo-dokumentalny CTV9. Innych chętnych nie było. Mimo tego, regulator nie rozstrzygnął wciąż konkursu.  Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl wynika, że stanie się to na jednym z najbliższych posiedzeń.

- W sprawie MUX-8 dostaliśmy jeszcze wezwanie do złożenia drobnych wyjaśnień. Przypadku MUX-8 to naprawdę bardzo drobne błędy typu poprawne poświadczenie złożonego dokumentu oraz wyjaśnienie omyłki pisarskiej. Chyba nie warto wymieniać. Wyjaśniłem już wszystko w rozmowie telefonicznej - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

W skład MUX-8 wchodzą: Nowa TV, Zoom TV, Telewizja WP i Metro. Wszystkie stacje są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Emisja w wysokiej rozdzielczości (HD) byłaby możliwa po przejściu na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Na razie przygotowania do tego nie trwają. Po 19 grudnia MUX-8 będzie ostatnim ogólnopolskim multipleksem nadawanym w starym standardzie, a więc dostępne także na starszych telewizorach i tunerach.

Nadawcy, którzy brali udział w konsultacjach i wycofali się z konkursu, nie byli przekonani co do opłacalności emisji na tym multipleksie. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. W wielu przypadkach wymagana jest bardziej rozbudowana instalacja antenowa. Jeśli KRRiT przyzna koncesje Red Carpet Media Group, to może rozpisać jeszcze konkurs dotyczący ostatniego wolnego miejsca na tym multipleksie.

Red Top TV poszerzy zasięg o 350 tys. gospodarstw domowych

Podczas środowego posiedzenia KRRiT zgodziła się na poszerzenie zasięgu stacji Red Top TV o 37 sieci telekomunikacyjnych. - Ten kanał ma na razie tylko zasięg kablowy. Red Carpet TV to koncesja satelitarna-kablowa i nie wymaga rozszerzania o kolejne sieci kablowe. To operatorzy o mniejszym zasięgu, często w technologii IPTV OTT. Łącznie zasięg techniczny poszerzy się o jakieś 350 tys. gniazdek - mówi Kułak.

Poszerzenie zasięgu dotyczy operatorów i serwisów streamingowych: Telewizja Kablowa Dipol (Białystok, Zambrów, Siematyczne, Czarna Białostocka), SAV (Białystok), Wieluńska Wspólnota Mieszkaniowa (Wieluń), Eter (Bibice, powiat krakowski), Sweet TV Group (serwis streamingowy sweet.tv), Syrion (Żory), Przedsiębiorstwo Produkyjno-Usługowe Multicom Paweł Kumor (Żarki), Helion (Warszawa), Megogo (serwis streamingowy Megogo), City Sat Gordzielik (Strzelce Opolskie), Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie (Lubartów), Stowarzyszenie Telewizji Kablowej TV SAT 364 (Łódź), Telekomunikacja Podlaska (Białystok), JMDI (Warszawa), Klikom.net (Starachowice), Lantech (Szczecin, Dziwnów, Dziwnówek), Grodzika Spółdzielnia Mieszkaniowa (Grodzisk Mazowiecki), Firma Handlowa GiGA Arkadiusz Koćma (Skała, Olkusz, Słomniki, Proszowice, Kraków), NTC Fiber (Kalisz), Intertell Rafał Rajba (Warszawa, Iłownica), LNET (Łódź), CDA (serwis streamingowy CDA Premium), Telesim (Będzin, Mięrzęcice, Psary, Wojkowice), Tekaso II (Głuszyca, Głuszyca Górna), Nysanet (Nysa, Paczków, Otmuchów, Gościce, Jędrzychów, Niwnica, Konradowa, Wyszków Śląski, Domaszkowice), F-Net (Pszczyna, Jankowice, Goczałkowice Zdrój, Kobielice, Radostowice, Studzience, Rudoltowice, Ćwiklica, Łąka, Czarków, Poręba, Piasek), Celcom (Chełmno), Xbest.net.pl (Cerkiew, Baborów, Pawłowiczki, Branice, Głupczyce, Kietrz), Invicom (Ustroń, Wisła), PPMUE Telpol (Chorzów, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Świętochłowice), PHU Odramedia (Krosno Odrzańskie), Kamil Zaparzalski wspólnik Ascor s.c. Kamil Zaparzalski Kordian Zaparzalski (Kosztuty, Trzebisławki, Markowice, Bieganowo, Śródka, Krerowo), HomeNet Technologies (Katowice, Chorzów, Zabrze, Świętochłowice, Włoszczowa), Castor Enterprise (Warszawa), Domowy Serwis Komputerowy Piotr Chrobot (Kielce), Fastar (powiat grójeecki, piaseczyński) i Simplay (Katowice).

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas