Telewizja2022-12-06
10

Cztery kanały będą testowane nowym standardzie telewizji naziemnej. Do odbioru potrzebne nowe telewizory

Testami objęta będzie m.in. stacja Canale 5 Mediasetu Testami objęta będzie m.in. stacja Canale 5 Mediasetu

Po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, za kilka lat może dojść do kolejnej rewolucji, która skłoni widzów do wymiany telewizorów. Od kwietnia we Włoszech ruszą testy cztery stacji w standardzie DVB-I. Pozwala on cieszyć się zarówno kanałami naziemnymi, jak i internetowymi.

Zapowiedź emisji próbnej Mediasetu padła podczas Ultra HD Forum w Rzymie. Koncern byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego zamierza emitować w DVB-I stacje Canale 5, Italia 1, Rete 4 i 20. DVB-I to standard podobny do naziemnych DVB-T, DVB-T2, satelitarnych DVB-S, DVB-S2 i kablowych DVB-C, DVB-C2. Łączy w sobie emisję naziemną oraz internetową. Odbiorca nie dostrzega różnicy między odbiorem za pośrednictwem anteny i sieci.

Wdrożenie DVB-I pozwoli na zwiększenie liczby dostępnych kanałów telewizyjnych, a także poprawę ich jakości. Będzie można oferować więcej treści w jakości 4K. Mediaset poinformował też, że transmisje w nowym standardzie są o 3 sekundy szybsze niż w przypadku standardowej emisji naziemnej i znacznie szybsze niż w streamingu. Niedawno pisaliśmy, że w popularnych platformach OTT opóźnienie wynosi od 8 sekund do ponad minuty. Minusem DVB-I jest konieczność wymiany telewizorów lub dekoderów, która w Polsce miała miejsce przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC. Analogiczny proces musieli przejść mieszkańcy innych krajów europejskich.

DVB-I zastąpi inne standardy?

Po 2030 część pasma UHF może przypaść operatorom telekomunikacyjnym. Wówczas wdrożenie nowego standardu pozwoliłoby na oszczędność pasma podobną do tej, którą przyniosła wymiana DVB-T na DVB-T2 (refarming 700 MHz).  Ostateczna decyzja w sprawie pasma zapadnie za rok podczas konferencji WRC-23 w Dubaju. Kraje europejskie w tej sprawie są podzielone. Przeciwko uszczupleniu pasma protestuje wielu nadawców i firm z całej Europy, w tym Telewizja Polska i Emitel.

- Od 2013 roku do dziś telewizja cyfrowa we Włoszech i poza nimi doświadczyła ciągłego uszczuplania pasma na rzecz usług telekomunikacyjnych 4G (800 MHz), a 5G (700 MHz). W przyszłości, do 2030 roku, planowana jest (ale jeszcze nie zdefiniowana) nowa erozja pasma na potrzeby usług 6G (600 MHz) - stwierdził w rozmowie z włoskim portalem Newslinet Marco Pellegrinato, wiceprezes stowarzyszenia HD Forum Italia, ekspert Mediaset Group.

Przez najbliższe kilka lat DVB-I będzie raczej uzupełnieniem. - Nadawcy wolą traktować DVB-I jako rozszerzenie platformy nadawczej naziemnej telewizji cyfrowej i emisji satelitarnej, a nie rozwiązanie zapasowe. Doskonale zdają sobie sprawę, że poprzez rozpowszechnianie kanałów linearnych przez IPTV z DVB-I, możliwe jest oferowanie usług telewizyjnych o ulepszonej jakości Full HD lub UHD (4K) z HDR, który nie jest łatwy w transmisji bezprzewodowej. Chyba, że z odpowiednią przepustowością - tłumaczył Pellegrinato.

Dzięki DVB-I będzie można łatwiej oferować dodatkowe kanały, dostępne do tej pory tylko w ramach HbbTV (dla widzów naziemnych, którzy mają telewizory kompatybilne z tą technologią, podłączone do internetu). W ten sposób Telewizja Polska udostępnia TVP ABC2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, Perszyj, a niebawem zacznie udostępniać Alfa TVP.

- Nadawcy, którzy nadają swoje kanały telewizyjne za pośrednictwem HbbTV w trybie przesyłania streamingowego IP, będą mogli w przyszłości znacznie łatwiej korzystać z technologii DVB-I do oferowania swoich kanałów telewizyjnych, ponieważ jest ona doskonale zintegrowana z kompatybilnymi telewizorami - wyjaśnił ekspert Mediasetu. Włochy nie są jedynym krajem, który chce testować DVB-I. Także w Niemczech rusza pilotaż tego standardu.

Autor:ag

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas