Telewizja2023-08-09
5

Nadawca publiczny rozpocznie przejście na DVB-T2 w styczniu

Kanał informacyjny RaiNews 24Kanał informacyjny RaiNews 24

Jeden z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej włoskiego nadawcy publicznego Rai musi do 10 stycznia 2024 roku przejść na standard DVB-T2. Decyzję w tej sprawie ogłosił minister przedsiębiorczości Adolfo Urso.

Zdaniem polityka, zmiana standardu przyniesie ożywienie na włoskim rynku telewizyjnym. Na multipleksach będzie miejsce na nowe kanały, a obecnie już nadawane poprawią jakość obrazu. Rai ma nie tylko przeprowadzić migrację jednego z multipleksów do DVB-T2, ale też przyjąć harmonogram podobnej operacji w odniesieniu pozostałych.

Obecnie także multipleksy z kanałami komercyjnymi (Cairo Due, DFree, Mediaset 1, Mediaset 2, Mediaset 4, Persidera 1, Persidera 2, Persidera 4) są nadawane w starym standardzie DVB-T. Przy emisji niektórych stacji jest wykorzystywany kodek H.264 zamiast nowszego HEVC. Docelowo we Włoszech wszystkie multipleksy mają przejść migrację na DVB-T2.

Włosi nieprzygotowani do zmiany standardu

Portal dday.it spodziewa się, że nadawca nie będzie nadawać w nowym standardzie swoich najpopularniejszych kanałów. Oznaczałoby to ich spadek oglądalności, a co za tym idzie, przychodów reklamowych. 6 mln gospodarstw domowych we Włoszech nadal nie posiada dekodera lub telewizora kompatybilnego z DVB-T2. To co czwarte gospodarstwo domowe. Przejście na DVB-T2 i spowodowana nim utrata niektórych kanałów, ma zachęcić ich mieszkańców do wymiany sprzętu. Szacuje się, że wymianie będzie podlegać nawet 14,5 mln urządzeń.

Tylko w Rzymie i okolicach działa 14 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Rai i spółka córka nadawcy Rai Way są operatorami czterech. Wiele wskazuje na to, że Rai wybierze stacje z MUX-A (Rai Movie, Rai Premium, Rai Gulp, Rai YoYo, Rai Storia, Rai Sport+ HD, Rai 3 SD i kanały oraz aplikacje w HbbTV) i MUX-B (Rai 1 SD, Rai 2 SD, Rai Sport+ HD,  Rai Sport, Rai 3 HD, Rai 4, Rai 5, Rai Scuola, RTV San Marino), które trafią na jeden multipleks w nowym standardzie. Zmiany prawdopodobnie nie obejmą Rai MUX R (Rai 1 HD, Rai 2 HD), Rai News 24 i różne wersje Rai 3).

W Polsce szybkie przejście do DVB-T2 bez MUX-3

Włosi mieli już wcześniej przejść na DVB-T2, ale rząd i nadawcy zdecydowali się opóźnić ten proces z powodu nieprzygotowania tamtejszych gospodarstw domowych. Zupełnie inaczej stało się od marca do końca czerwca 2022 roku w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, na DVB-T2/HEVC przeszły multipleksy z najważniejszymi kanałami komercyjnymi: MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, TVP ABC), MUX-2 (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2)  i MUX-4 (Wydarzenia 24, płatny pakiet Polsat Box).

Minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie czasu na migrację MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) do nowego standardu do końca 2023 roku. Tłumaczył to wojną na Ukrainie i faktem, że trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na takie opóźnienie.

W efekcie zmniejszyły się zasięgi techniczne multipleksów z głównymi kanałami komercyjnymi. Nadawcy prywatni, tacy jak Polsat, TVN czy TV Puls utracili część widzów ze starymi sprzętami. Twierdzą, że stracili z tego tytułu setki milionów potencjalnych przychodów reklamowych. Ich zdaniem Telewizja Polska jest faworyzowana przez rząd i regulatora. Zamierzają czekać do chwili przejścia MUX-3 na nowy standard i wyliczyć straty, żeby domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa.

Standardu w naszym kraju na razie nie zmieni MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV), a w  DVB-T2 od razu zaczął nadawać MUX-6 (TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat i od poniedziałku także TVP ABC).

Rok temu 0,99 mln polskich domostw bez DVB-T2

Krajowy Instytut Mediów od sierpnia ub.r. nie bada przygotowania na nowy standard. - Krajowy Instytut Mediów zakończył badanie poziomu przygotowania Polaków do nowego standardu odbioru telewizji naziemnej DVBT2/HEVC. Raport zamknięcia dostępny jest na stronie Instytutu. KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania - wyjaśniło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KIM. Niespełna rok temu nieprzygotowanych do DVB-T2/HEVC było 0,99 mln domostw. Jak jest teraz? Tego nie wiadomo.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił Wirtualnemedia.pl, że jest „gotowy do uruchomienia kolejnej edycji programu” dofinansowania sprzętów.

Autor:ag

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas