Telewizja2023-10-10
12

Nowe polskie kanały RCTV i CTV9 mogą trafić do naziemnej telewizji cyfrowej

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Red Carpet Media Group w konkursie dotyczącym wolnych miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej zaproponowała kanał serialowo-filmowy i filmowo-dokumentalny. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, pierwsza ze stacji ma działać pod nazwą RCTV, natomiast druga jako CTV9.

Na początku roku ósmy multipleks opuściły kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które trafiły na MUX-6. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła nieformalne konsultacje, w których nadawcy zaproponowali 14 kanałów. Regulator zdecydował, że w konkursie wyłoni trzy stacje wyspecjalizowane, które będą nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Pierwsze ogłoszenie opublikowano w maju. Zgłosiła się Telewizja Polsat (kanał informacyjny W24), a trzech wniosków Red Carpet Media Group dotyczących stacji filmowo-serialowych nie rozpatrywano. Dotyczyły rozszerzenia koncesji, a nie jej przyznania, czego chciała KRRiT.

KRRiT zaczęła rozpatrywać wniosek Polsatu i opublikowała kolejne ogłoszenie. Tym razem dotyczyło dwóch pozostałych miejsc w MUX-8. Termin na zgłoszenia skończył się 9 października. Kilka tygodni temu Polsat wycofał się z ubiegania o miejsce w ósmym multipleksie. Wnioskował także o nadawanie w MUX-1 i to postępowanie wygrał. W najbliższym czasie nadawca prawdopodobnie połączy W24 z kanałem Wydarzenia 24, który jest nadawany eksperymentalnie w MUX-4. Pozostałe kanały na tym multipleksie są kodowane. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpatruje wniosek o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki Info-TV-FM odnośnie MUX-4. KRRiT przyjęła rekomendację, aby nie przedłużać rezerwacji i przekazać czwarty multipleks pod kanały niekodowane.

Dwa kanały Red Carpet Media Group trafią do MUX-8?

Nadawaniem w MUX-8 jest zainteresowana Red Carpet Media Group, nadawca kanałów Red Carpet TV i RedTop TV, które są dostępne m.in. w sieciach kablowych. Firma zapewnia, że tym razem zgłosiła poprawne wnioski.

- Złożyliśmy dwa wnioski na MUX-8. Jeden dotyczy proponowanego już wcześniej kanału filmowo-serialowego z dużą zawartością programów poświęconych show-biznesowi. Drugi kanał to program filmowo-dokumentalny, z zawartością filmów i seriali fabularnych oraz filmów dokumentalnych - informuje Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Nadawca aplikował też o miejsce dla kanału Red Carpet Plus w MUX-1. KRRiT zdecydowała się udzielić koncesji W24, ponieważ jej wniosek gwarantował finansowanie nadawania. W przypadku MUX-8 sama koncesja kosztuje blisko 14 mln zł, a do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, nadawcy multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Czy Red Carpet Media Group będzie w stanie utrzymać dwie naziemne stacje? -  Źródła oraz sposób sfinansowania przedsięwzięcia, jaki został przedstawiony, są elementami wniosku koncesyjnego i podlegają ocenie KRRiT - odpowiada Kułak.

Jeśli KRRiT przyzna koncesje dwóm kanałom Red Carpet Media Group, to jedno miejsce w MUX-8 pozostanie nieobsadzone. Może po raz kolejny rozpisać konkurs w tej sprawie. Nie wiadomo jednak czy znajdą się chętni. Nadawcy, tacy jak Grupa MWE, TVS wycofali się z udziału w konkursie, ponieważ nie są przekonani czy emisja na ósmym multipleksie będzie dla nich rentowna. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe multipleksy w UHF) i przeważnie z inną polaryzacją. Wielu odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, dlatego realny zasięg ósmego multipleksu jest mniejszy niż pozostałych.

Problematyczna jest też emisja w standardowej rozdzielczości (SD). Większość kanałów nadaje w jakości HD. W przypadku MUX-8 nie postąpiono jak w przypadku MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 i nie wyznaczono daty przejścia na standard DVB-T2/HEVC. Pozwoliłoby to na emisję wszystkich stacji w jakości HD. UKE nie zdecydował się też na przeniesienie MUX-8 do MUX-5, co proponował dwa lata temu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Przy okazji takiej przeprowadzki mogło dojść do zmiany standardu. Takie zmiany w MUX-8 są możliwe po listopadowo-grudniowej konferencji WRC-23 w Dubaju, na której zapadnie decyzja o przyszłości pasma UHF.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas