Telewizja2022-03-07
6

Testowy multipleks DVB-T2/HEVC Polsatu dostępny w kolejnym mieście

Należąca do Polsatu spółka BCAST uruchomiła eksperymentalną emisję w standardzie DVB-T2/HEVC w kolejnym mieście. Do Warszawy i Wrocławia dołączył Gdańsk. Testowo jest dostępnych 7 kanałów telewizyjnych.

W skład multipleksu wchodzą:  Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN HD, TV Republika, Stars.TV HD, TV Okazje HD i TV Regionalna z Lubina na Dolnym Śląsku. Tym samym zawartość programowa jest identyczna jak w Warszawie i we Wrocławiu. Jak informuje serwis dvbt2wpolsce.pl emisja jest prowadzona z obiektu Gdańsk/Olivia na kanale 31 z mocą 1,26 kW. Pozwolenie na emisję eksperymentalną wygasa 5 lipca br.

Województwo pomorskie przejdzie na standard DVB-T2/HEVC pod koniec kwietnia. TVN Grupa Discovery zakończyła już wszystkie emisje eksperymentalne. O emisję testową z budynku Olivia Star zabiegała też spółka MWE. Do tej pory nie ruszyła. Firma Michała Winnickiego twierdziła, że BCAST utrudnia przeprowadzenie testów z tej samej lokalizacji. 90 proc. populacji Polski może odbierać testy w DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Do końca czerwca br. w całym kraju dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zastąpi DVB-T2/HEVC, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że ponad 1,8 mln gospodarstw domowych nie ma telewizora lub tunera kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. Jeśli nie wymienią sprzętu, to stracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Pomóc ma im rządowy bon w wysokości 100 zł na zakup telewizora lub tunera. Pod koniec marca zmiana standardu nastąpi w województwach lubuskim i dolnośląskim. Stopniowo emisja w DVB-T będzie wyłączana w kolejnych regionach.

Na Dolnym Śląsku m.in. kanały TVN HD, Polsat HD, Puls i Puls 2 będą dostępne już po zakończeniu emisji w DVB-T. dzięki MUX-L4, którego operatorem jest spółka MWE Teleport, związana z Winnickim. Na razie multipleks we Wrocławiu, Świdnicy i Kobierzycach nie przejdzie na DVB-T2/HEVC. Nadawcy komercyjni mogą liczyć na dodatkową widownię wśród osób, które nie mają sprzętu kompatybilnego z nowym standardem i stracą dostęp do pozostałych kanałów.

Autor:ag

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas