Telewizja2022-04-26
25

Tylko TVP w starym standardzie naziemnym? Widzowie szybko kupują sprzęty z DVB-T2/HEVC

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)

Kolejne spotkanie nadawców prywatnych z UKE nie przyniosło konsensusu w sprawie przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w regionach, gdzie TVN i Polsat nadają w DVB-T2/HEVC widzowie ze starymi sprzętami szybko je wymieniają. Potwierdza to też menadżer z sieci sklepów MediaMarkt. Sprzedaż wzrosła kilkukrotnie.

TVN, Polsat i Telewizja Puls zaczęły zabiegać o opóźnienie zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej po tym jak prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął procedurę, która pozwoli Telewizji Polskiej nadawać główne kanały w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. W związku z wojną na Ukrainie wnioskował o to minister spraw wewnętrznych i administracji. Tym samym MUX-3, gdzie nadają m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport będzie dostępny także na starych telewizorach i tunerach. Do końca czerwca wszystkie multipleksy z głównymi stacjami komercyjnymi (MUX-1, MUX-2 i MUX-4) przejdą na DVB-T2/HEVC i na starszych sprzętach nie będzie można ich oglądać.

Nadawcy komercyjni mówią o nierównym traktowaniu. Obawiają się utraty widzów i przychodów reklamowych na rzecz TVP. Prezes domu mediowego OMD Jakub Bierzyński w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyliczył, że straty mogą sięgnąć nawet setek milionów złotych. Wcześniej szef TV Puls zapowiedział, że jego stacja będzie domagać się odszkodowania, ponieważ pozycja TVP jest uprzywilejowana. UKE tłumaczy, że MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej jest powiązany z Regionalnym Systemem Ostrzegania (RSO), dlatego istnieje przesłanka, żeby w związku z inwazją Rosji na Ukrainę nie zmieniał standardu Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,7 mln gospodarstw domowych nie jest gotowych na standard DVB-T2/HEVC. To może być nawet 3-4 mln potencjalnych widzów.

Stacje komercyjne podzielone?  

Przed tygodniem wydawało się, że do kompromisu między UKE i nadawcami prywatnymi jest coraz bliżej. W grę wchodziły różne warianty. Na przykład emisja stacji komercyjnych w DVB-T w ramach MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, na którym Polsat wygasza pakiet TV Mobilna albo przedłużenie w wybranych częściach kraju emisji w starym standardzie do końca czerwca br.

- Prace trwają, żadne wiążące decyzje nie zapadły - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowe UKE. Kolejne spotkanie przewidziano na koniec tygodnia. - Rozmowy trwają i kolejne spotkanie jest ustalone na następny piątek - zdradza Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska, kierownik projektu w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. To właśnie ta organizacja prowadzi rozmowy w imieniu stacji komercyjnych. W skład KIGEiT, która rozmawia z UKE wchodzi nie tylko TVN, Polsat, TV Puls, ale także TVP, która ma zupełnie inne stanowisko. Aby doszło do porozumienia muszą zgodzić się wszystkie kanały dostępne na dotyczących sprawy multipleksach, a więc też TV Trwam i Antena HD, które w rozmowach nie uczestniczą. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki proponował niedawno, żeby przejść na DVB-T2, ale bez kodeka HEVC.

- Stacje komercyjne są podzielone. Każda trochę inaczej patrzy na ten problem i proponuje nieco inne rozwiązania. Jak dotąd nie złożyły żadnego wniosku, a czasu zostało coraz mniej. UKE musi go mieć, żeby wydać decyzje rezerwacyjne, a Emitel go potrzebuje, żeby przygotować zmiany w siatce nadajników. Poniedziałkowej zmiany standardu w północnozachodniej Polsce nie dało się już opóźnić. Sami nadawcy przyznają, że opóźnienie o parę tygodni tylko dla jednego etapu trochę mija się z celem - zdradza osoba zorientowana w rozmowach. Innego zdania jest przedstawiciel stacji komercyjnych. - Polsat, TVN i TV Puls mają zbliżone stanowiska. Nie widzimy woli porozumienia ze strony UKE. Ciężko mówić, żebyśmy się zbliżali do kompromisu - przekonuje.

Widzowie bez stacji komercyjnych szybko wymieniają sprzęt

Przesunięcie o blisko miesiąc przejścia na DVB-T2/HEVC w południowej Polsce, które wchodzi w grę, byłoby tylko chwilowym rozwiązaniem problemu. Mogłoby też zwiększyć zamieszanie związane ze zmianą standardu. Jej harmonogram był znany od kilkunastu miesięcy i komunikowany w wielu kampaniach społecznych. Wielu internautów krytykuje też możliwe opóźnienie rozpoczęcia nadawania kanałów m.in. TVN i Polsatu w wysokiej rozdzielczości (HD). Standard DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości obrazu i dźwięku i zwiększenie liczby dostępnych kanałów.

Na kolejnym spotkaniu nadawcy i UKE mają zapoznać się m.in. z wynikami panelu Nielsena. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl 19 kwietnia br., czyli nieco ponad 3 tygodnie od zmiany standardu w województwach lubuskim i dolnośląskim aż 85 proc. odbiorców naziemnych posiadało telewizory lub dekodery z DVB-T2/HEVC. Przed zmianą standardu było to zaledwie 65 proc. Spadki oglądalności stacji komercyjnych miały być tylko chwilowe. Chwilowo zyskały też kanały z MUX-8, który nie przeszedł na DVB-T2/HEVC (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).

Tym samym utrata sygnału stacji komercyjnych doprowadziła do wzrostu o 20 punktów procentowych gospodarstw domowych gotowych na nowy standard. Niedawno informowaliśmy, że złożono już 68 tys. wniosków o dofinansowanie na zakup telewizora lub tunera w ramach rządowego programu. Warto też zwrócić uwagę, że widzowie z regionów, które przechodzą na DVB-T2/HEVC ze starymi telewizorami nie tracą jedynie dostępu do TVN i Polsatu, ale także TV Trwam. To może działać motywująco na część starszych widzów naziemnej telewizji cyfrowej.

Kilkukrotny wzrost sprzedaży telewizorów i dekoderów

Duże zainteresowanie sprzętami obsługującymi DVB-T2/HEVC potwierdza szef MediaMarkt. - Od wielu tygodni obserwujemy zwiększone zainteresowanie telewizorami i dekoderami, co niewątpliwie ma związek ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W ostatnich dwóch tygodniach marca, a więc tuż przed przełączeniem sygnału na nowy standard DVB-T2 w województwach dolnośląskim i lubuskim, ich sprzedaż wzrosła kilkukrotnie. Znacznie częściej klienci kupowali dekodery, a przy wyborze telewizora największą popularnością cieszyły się odbiorniki o przekątnej do 43". Od połowy kwietnia obserwujemy również wzrost sprzedaży w regionach wchodzących w drugi etap przełączenia sygnału - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Onur Dogay, dyrektor zarządzający ds. handlowych MediaMarktSaturn Polska.

Zdaniem menadżera, aby wymienić sprzęt nie trzeba wydawać ogromnych sum. - Najtańszy telewizor to wydatek ok 1000 zł, najtańszy dekoder kupimy za ok. 100 zł. W marcu (od czasu uruchomienia rządowego programu dofinansowania) z bonu TV+ skorzystało w naszych sklepach ponad tysiąc osób kupujących dekoder czy telewizor - zdradza Dogay.

TVP Info liderem w DVB-T w marcu

Nowym liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w marcu br. w grupie 4+ było TVP Info, a w 16-49 pierwszy niezmiennie był Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mógł TVP Dokument, a najwięcej straciło Zoom TV - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Autor:Adrian Gąbka

KOMENTARZE(25)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas