Technologie2022-07-12
4

DVB-AVC dodaje kodek AVS3

Fot. DVB Project/Materiały prasoweFot. DVB Project/Materiały prasowe

Organizacja DVB Project włączyła po raz pierwszy chiński kodek do specyfikacji DVB-AVC, dotyczącej nadawania sygnału wideo i streamingu w sieci. Dodanie standardu kompresji z Chin ma świadczyć o rozszerzaniu się na poziom globalny specyfikacji pochodzącej od DVB i w konsekwencji podnieść jakość nadawanych treści na wyższy poziom.

DVB Project dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji dotyczącej kodowania wideo i audio. Następuje to po dodaniu standardu VVC na początku br. i oznacza, że po raz pierwszy DVB włączył kodek z Chin, co ma podkreślać bardziej globalny charakter specyfikacji.

Nowa generacja nadawania

Nowa rewizja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez DVB Steering Board i jest już dostępna jako DVB BlueBook A001r20.

Jak zaznaczono w komunikacie, dodanie nowych kodeków ma zapewniać, że DVB zaoferuje najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do dostarczania usług telewizyjnych nowej generacji, obejmujący coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny.

Nowe kodeki wideo są ważnymi czynnikami umożliwiającymi rozszerzone doświadczenia dla transmisji i szerokopasmowego dostępu do internetu, jak 8K, a także przyspieszenie wdrażania 4K UHD.

Po zakończeniu specyfikacji, zgodnie z harmonogramem, grupa DVB-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które implementatorzy mogą wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V). Kontynuowane są także prace nad kodekiem wideo AV1, określonym przez Alliance for Open Media.

Czytaj także: Brak sygnału na wybranych kanałach. Cała Polska z DVB-T2/HEVC

AVS3: Co to jest?

AVS3, opublikowany w październiku 2021 r., jest najnowszym członkiem rodziny standardów kodowania wideo opracowanych przez chińską organizację AVS Workgroup. Wyniki przedstawione DVB wskazują, że rozwiązanie jest w stanie kodować wideo z około 40 proc. oszczędnością bitrate dla tej samej subiektywnej jakości w porównaniu do HEVC. Stawia to AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kodowania wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC zawiera cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymogiem jest podstawowy odbiornik zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840×2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) oraz rozdzielczości do 8K (7680×4320).

Czytaj także: Kolejna wymiana dekoderów? Nadchodzi kodek MPEG-5 LCEVC

Grupa robocza AVS została założona w 2002 r., a jej pierwsze i drugie generacje kodowania wideo były szeroko stosowane w transmisji telewizyjnej HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 r., a zakończył w marcu 2019 r. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 r. i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).

Autor:ps

Więcej informacji:DVB-AVC, AVS3, kodek, telewizja, streaming

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas