Badania2010-05-17
4

Jak Polacy oglądają telewizję?

Polacy zdecydowanie dłużej oglądają telewizję w weekendy niż dni powszednie – wynika z badania Ipsos. Jak dużo czasu spędzają przed odbiornikami osoby z konkretnych kategorii wiekowych, grup społecznych i regionów?

Od poniedziałku do piątku tylko co dziewiąty Polak ogląda telewizję przez co najmniej sześć godzin dziennie. Zdecydowanie najwięcej czasu przed odbiornikami spędzają ludzie w wieku 60 lat i więcej, a najmniej – osoby od 25. do 49. roku życia. Z kolei w weekendy co najmniej ćwierć doby dziennie ogląda telewizję 22 proc. Polaków. 

Zobacz tabelę


Zarówno w dni powszedni, jak i weekendy najwięcej czasu przed telewizorami spędzają Polacy żyjący w miastach mających do 50 tys. mieszkańców

Zobacz tabelę


Z oczywistych względów osoby pracujące zawodowe lub uczące się w dni powszednie oglądają telewizję krócej niż bezrobotni, emeryci i renciści oraz ludzie prowadzący dom
. Jednak w weekendy ci pierwsi nie nadrabiają tych zaległości i również spędzają przed odbiornikami mniej czasu niż osoby z tej drugiej grupy. Co ciekawe, aż 7 proc. bezrobotnych w weekendy w ogóle nie włącza telewizora. 

Zobacz tabelę


Od poniedziałku do piątku najdłużej telewizję oglądają osoby nieaktywne zawodowo, natomiast w weekendy – „zbliżają się” do nich pod tym względem pracownicy fizyczni i właściciele firm. Znacznie więcej czasu przed odbiornikami niż w dni powszednie spędzają wtedy również pracownicy umysłowi i rolnicy. 

Zobacz tabelę


W dni powszednie osoby zarabiające do 75 proc. średniej krajowej na członka rodziny oglądają telewizję zdecydowanie dłużej niż ludzie z wynagrodzeniem wynoszącym co najmniej półtorej tej przeciętnej. W weekendy te różnice maleją. 

Zobacz tabelę


Od poniedziałku do piątku telewizja przyciąga na najdłużej Polaków z centrum i Wielkopolski, a w weekendy – również z regionu zachodniego i pomorskiego. 

Zobacz tabelę


Badanie przeprowadzono między 4 a 14 marca bieżącego roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1008 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1% na poziomie ufności 0,9. 

Autor:tw

Więcej informacji:Ipsos, telewizja, oglądanie telewizji

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas