Biznes2014-05-26
0

Jak przejść z ryczałtu na skalę w trakcie roku

W dniu, w którym ryczałtowiec wyświadczy usługę byłemu czy obecnemu pracodawcy lub usługę z katalogu działalności wykluczonych przy ryczałcie, straci do niego prawo i przejdzie na opodatkowanie skalą.

Wyświadczenie konkretnej usługi przez ryczałtowca może skutkować natychmiastowym przejściem z korzystnej ryczałtowej stawki - np. 5,5% - na skalę podatkową (ze stawkami 18 % i 32 %). Jeśli przedsiębiorca utraci przez to prawo do ryczałtu w trakcie roku, będzie musiał rozliczyć się z fiskusem na dwóch odrębnych egzemplarzach – zarówno na PIT-28 (za tę część roku, w której podlegał pod ryczałt) oraz PIT-36 (za pozostałe miesiące).

Współpraca z byłym lub obecnym pracodawcą

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można wybrać pod warunkiem, że w ramach rozpoczynanej działalności przedsiębiorca nie będzie wykonywał tych samych czynności, które wykonywał (czy nadal wykonuje) w ramach stosunku pracy. Dotyczy to zarówno roku, w którym startuje z własnym biznesem, jak i roku poprzedzającego. Niejako z automatu zatem wystawienie przez ryczałtowca faktury byłemu (lub obecnemu) pracodawcy, spowoduje utratę prawa do ryczałtu, i to już od dnia uzyskania przez ryczałtowca przychodu z tej transakcji. Od tego momentu zobowiązany jest rozliczać się wyłącznie na zasadach ogólnych.

Utrata ryczałtu po usłudze finansowej

Przedsiębiorca straci także prawo do ryczałtu, jeśli uzyska przychód z działalności, przy której nie można korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego (wraz z dniem uzyskania tego przychodu). Katalog usług, których wyświadczenie powoduje utratę prawa do ryczałtu, zawarty jest w załączniku nr 2 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym – to m.in. usługi finansowe i ubezpieczeniowe, tłumaczeniowe, prawne, inżynierskie, reklamowe, kulturalne i rozrywkowe czy niektóre usługi licencyjne.

Zobacz tabelę


Przekroczenie limitu odbiera prawo od nowego roku
Z kolei przekroczenie ustawowego limitu ryczałtu (przychodów w wysokości 150 000 euro) spowoduje utratę prawa do ryczałtu nie w trakcie roku, a wraz z początkiem nowego. Innymi słowy, przekroczenie limitu będzie skutkowało brakiem możliwości wyboru ryczałtu na rok 2015. O tym, czy w 2014 r. ryczałtowiec przekroczy limit, dowie się dopiero 1 października br. (z obowiązującego w tym dniu kursu średniego NBP).


Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski,  księgowy Tax Care

Autor:pr

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas