Biznes 2015-03-26
0

Jak rozliczyć VAT za media

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

VAT za gaz, wodę czy telefon i internet odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę za media. Data wpływu dokumentów do firmy decyduje też o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

Możliwość i termin odliczenia VAT-u naliczonego z faktury zakupowej zależą od dwóch rzeczy, tj. od daty powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz od otrzymania faktury przez kupującego.

Zgodnie z art. 86. ust 10 ustawy o VAT, nabywca może odliczyć VAT z faktury zakupowej w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy. Zasady ogólne w VAT mówią, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W szczególnych przypadkach jest inaczej, a za taki przepisy ustawy uważają m.in. sprzedaż mediów. W przypadku dostawy energii elektrycznej, cieplnej czy gazu oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą terminowego wystawienia faktury przez elektrownię, gazownię czy sieć komórkową. Jeśli dostawca energii, gazownia czy sieć komórkowa nie wystawią faktury lub wystawią ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy w VAT u sprzedawcy mediów zgodnie z art. 106i ustawy VAT-owskiej powstanie najpóźniej z upływem terminu płatności.

Trzeba dysponować fakturą

Aby przedsiębiorca mógł jednak odliczyć VAT z faktury zakupowej, musi ją jeszcze otrzymać. Tak więc prawo do odliczenia VAT-u za prąd, internet bądź firmowego smartfona powstaje za miesiąc lub kwartał, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę od elektrowni czy operatora.

Zobacz tabelę

Oczywiście odliczenie VAT-u w deklaracji za luty w pierwszym przypadku powyższego przykładu to pierwszy możliwy termin odliczenia. VAT z faktury zakupowej można rozliczyć w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc czy kwartał), w którym powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy i nabywca otrzymuje dokument albo w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

VAT przy rozliczeniu prognozy zużycia gazu

Powyższe zasady obowiązują też w przypadku faktur prognozowanych, czyli dokumentów przewidujących pobór przez przedsiębiorstwo np. gazu w zbliżającym się okresie i obliczających należność z wyprzedzeniem.

Zobacz tabelę

Korekty z gazowni

Co z rozliczeniem VAT-u z faktury korygującej, np. stwierdzającej nadpłatę za energię? W myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzymał korektę faktury obniżającą kwotę naliczonego VAT-u, ma obowiązek zmniejszenia jej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę.

Zobacz tabelę

 

 


Katarzyna Miazek, Tax Care

Autor: pr

Więcej informacji: VAT, media, gaz, woda, telefon, faktura za media

KOMENTARZE (0) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas