Kultura 2024-02-27
5

Polska Akademia Filmowa: tantiemy są prawem twórców i producentów filmów oraz seriali

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Polska Akademia Filmowa wystosowała do szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza oraz premiera Donalda Tuska list otwarty ws. tantiem z internetu. "Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów" - podkreślono w liście.

"Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów, jak wszystkich na świecie, którzy wymyślili i posiadają własność intelektualną. Wszyscy na całym świecie płacimy za patenty i dzięki temu, między innymi, mamy internet. Polscy twórcy i producenci filmów i seriali muszą mieć zagwarantowane wynagrodzenie także w internecie za korzystanie z ich dzieł, zgodnie z europejskim standardem" - podkreślili autorzy listu.

Zwrócili uwagę, że "wynagrodzenie za wykorzystanie naszej własności intelektualnej, w tym z internetu i wszystkich jeszcze nieznanych pól, jest warunkiem rozwoju polskiej twórczości audiowizualnej". "Powinno być pobierane i rozdzielane transparentnie i sprawiedliwie, pod nadzorem twórców, producentów i państwa, bez oddawania władzy żadnej organizacji, tworząc jednocześnie zabezpieczenie socjalne tych, którzy służą społeczeństwu swoją wyobraźnią, ucząc i bawiąc" - zaznaczyli.

W liście wskazano, że "twórcy nie mają stałych umów, utrzymują się tylko od dzieła do dzieła". "Oddają swoje dzieła społeczeństwu z wiarą, że każdy, kto z tych dzieł skorzysta - zapłaci za nie. Wszyscy wiemy, że w cenie telefonu, komputera, samochodu, i innych dóbr - jest opłata za wszystkie patenty, za pomysły, które ktoś wymyślił, głównie niestety za granicą. To samo musi dotyczyć polskich twórców i producentów filmów, seriali, książek, piosenek" - napisano. "Nie okradajmy polskich twórców, skoro innym zagranicznym twórcom płacimy" - dodano.

Autorzy listu podkreślili, że "wiadomość o planie wyjęcia wynagrodzenia z internetu z projektu ustawy naszego rządu dostosowującej polskie prawo do prawa europejskiego bardzo nas wszystkich zaniepokoiła, szczególnie młodych twórców i producentów, tych, którzy wiążą swoją przyszłość właśnie z internetem jako naturalną przestrzenią dostępu do naszych filmów i seriali".

"Chcemy rozmawiać konstruktywnie w atmosferze pilnej pracy dla wolnej Polski i zrozumienia wzajemnych celów, odrzucając jakikolwiek szantaż" - podkreślili autorzy listu. "Wolna Polska to także Polska twórcza!" - dodali.

Celem projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.: dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG (tzw. dyrektywy "satelitarno-kablowej II"), a także dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (tzw. dyrektywy "Digital Single Market").

W ubiegłym tygodniu w Sejmie wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że "priorytetem nas wszystkich w ministerstwie jest jak najszybsze wprowadzenie tej dyrektywy". Zwróciła uwagę, że "rzeczywiście w tej dyrektywie i w tym projekcie nie ma informacji na temat tantiem za usługi streamingowe". Przypomniała także, że "nigdy nie było tutaj, w Sejmie, przynajmniej od 2019 roku, jak ta dyrektywa weszła w innych krajach, rzetelnej debaty na temat tantiem". "W ministerstwie uważamy, że twórczość artystów - i w ogóle wspieranie naszych polskich twórców - nie może być sprowadzane tylko do tantiem. Musimy rozmawiać również o reinwestycjach, nowych systemach finasowania, ulgach podatkowych i oczywiście opłacie reprograficznej" – podkreśliła. Powiedziała, że praca w MKiDN została "rozpisana na dwa akty". "Najpierw wprowadzamy tę dyrektywę i ukrócamy kary (za to, że ta dyrektywa nie została wprowadzona w 2019 r. - PAP), a w drugim kroku chcemy wprowadzić tantiemy, o których dziś rozmawiamy" – wyjaśniła. Dopytywana o termin rozwiązania kwestii tantiem, wiceszefowa MKiDN poinformowała, że będzie to "jak najszybciej".

Autor: masz / pap

Więcej informacji: serial, film

KOMENTARZE (5) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas