Telewizja2015-10-18
31

Jarosław Kuźniar krytykowany za nazwanie Andrzeja Dudy marionetką. „Brak kindersztuby”

Jarosław KuźniarJarosław Kuźniar

Dziennikarz „Dzień dobry TVN” Jarosław Kuźniar na Twitterze określił prezydenta Andrzeja Dudę mianem marionetki. Skrytykowali to niektórzy ludzie mediów obecni na portalu, m.in. Przemysław Wenerski z TVN24. - Odwieczny problem obiektywizmu, szczerze czy grzecznie? - tłumaczy swój wpis Kuźniar.

Jarosław Kuźniar w sobotę po południu napisał na Twitterze: „Jutro w TVN24 marionetka będzie z powagą mówiła o państwie. Takie czasy szanowny Jacku Kurski Pałacu Prezydenckiego”, mając na myśli obecność Andrzeja Dudy w niedzielnym programie „Kawa na ławę”. Była to odpowiedź prowadzącego „Dzień dobry TVN” na krytyczną uwagę pod adresem programu w TVN napisaną przez Marcina Kędrynę z Pałacu Prezydenta: „A teraz w telewizorze sprzedawca precli mówi o Libanie”.

Kiedy inny użytkownik opisał wypowiedź Dudy o Konkursie Chopinowskim: „W muzyce Chopina czuję pragnienie wolnej Polski, to jest w jego muzyce niezwykłe. Każdy tam słyszy głos swojego serca”, Jarosław Kuźniar stwierdził: „'Pragnienie wolnej Polski'... nawet w muzyce Chopina prezydent Duda słyszy myśli premiera Kaczyńskiego”.


Wpis Kuźniara o marionetce wywołał sporo negatywnych komentarzy. Jako jeden z pierwszych zareagował Marek Magierowski, który niedawno przeszedł z tygodnika „Do Rzeczy” do Kancelarii Prezydenta. - Panie redaktorze, przy całym szacunku: używanie tego słowa w stosunku do głowy państwa to zwykły brak kindersztuby - napisał do Kuźniara.

- Taka kultura: firma zaprasza ważnego gościa, a jej pracownik przy wejściu smarka na gościa i uważa się za bohatera, bo mu duży glut wyleciał - opisał ten wpis Stanisław Janecki z „W Sieci”. - Prezydent idzie do prywatnej TV. Pracownik tej telewizji dzień wcześniej zapowiada go jako marionetkę. Nie rozumiem tego modelu biznesowego. Lis i Kuźniar cynicznie grają na zwolnienie, by stać się męczennikami nowych czasów. Problem w tym, że ludzie ich zwolnień się domagają - stwierdził Krzysztof Stanowski z Weszło.com. O wpisie Kuźniara w krytycznym tonie poinformowały serwisy prawicowe, zamieszczono też sporo memów wyśmiewających dziennikarza.

Jarosław Kuźniar szybko odpowiedział Markowi Magierowskiemu, pisząc: „Odwieczny problem obiektywizmu, szanowny @mmagierowski, szczerze czy grzecznie? #WybieramSzczerze”. Do tego odniósł się Przemysław Wenerski, reporter „Czarno na białym” w TVN24. - Nie chodzi o obiektywizm czy szczerość. O tę kindersztubę chodzi. O brak stylu i klasy w pogoni za poklaskiem - stwierdził. - W „Kawie na Ławie” rozmowa Bogdana Rymanowskiego z Prezydentem Andrzejem Dudą. Warto. Ps. Tak chyba lepiej promować TVN24, Jarku, prawda? Bez jazgotu - dodał w kolejnym wpisie. - Dziękuję, że zdradziłeś swój powód obecności na TT @PrzemWenerski Mój jest zawodowy, a nie partyjny - odpowiedział mu Kuźniar.


Jarosław Kuźniar jest najpopularniejszym polskim dziennikarzem na Twitterze - jego profil obserwuje obecnie 317 tys. użytkowników (zobacz ranking 50 najpopularniejszych dziennikarzy z lipca br.). Wcześniej parokrotnie formułował na portalu ostre opinie, m.in. w dyskusjach w publicystami prawicowymi, bywał też mocno krytykowany za niefortunne wypowiedzi, m.in. tę dotyczącą sprytnych zakupów w czasie podróży po USA.

W Grupie TVN od trzech lat obowiązuje lista zaleceń, jak zachowywać się na portalach społecznościowych, przy czym obowiązuje ona tylko dziennikarzy informacyjnych, a Jarosław Kuźniar na początku września przeszedł z porannego programu TVN24 do „Dzień dobry TVN”.

W sierpniu br. dziennikarz „Wiadomości” TVP1 Krzysztof Ziemiec został skrytykowany przez prezesa TVP za zamieszczenia na Twitterze zdjęcia, na którym naśladuje gest Andrzeja Dudy w dniu jego zaprzysiężenia na prezydenta. Dziennikarze i medioznawcy komentujący sprawę dla Wirtualnemedia.pl nie dopatrzyli się w tym wyraźnej deklaracji politycznej Ziemca.

W styczniu br. pisarz Jaś Kapela zgłosił do prokuratury wpis twitterowy publicysty Rafała Ziemkiewicza: „Papież idiota”, przy czym śledczy nie zdecydowali się podjąć dochodzenia w tej sprawie.

W sierpniu br. desktopową wersję Twittera odwiedziło 3,23 mln polskich internautów (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz pełne wyniki serwisów tematycznych).

Autor:tw

KOMENTARZE(31)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas