Radio2015-12-29
13

Jarosław Sellin: trzeba wyostrzyć przepisy antymonopolowe i zachęcać polski kapitał do mediów

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że oprócz zreformowania mediów publicznych należy wprowadzić nowe przepisy dotyczące mediów prywatnych, zmniejszające udział w nich kapitału zagranicznego.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych, już na początku grudnia poinformował, że projekt ustawy o mediach publicznych jest gotowy, jednak jak dotąd dokument nie trafił do Sejmu. - Pewne rzeczy były konieczne do doprecyzowania, stąd to lekkie opóźnienie - tłumaczył to w poniedziałek w radiowej Trójce Jarosław Sellin.

W międzyczasie okazało się, że reforma zostanie podzielona na dwie ustawy: pierwsza określi normy prawno-organizacyjne mediów publicznych i metodę wybierania i kontroli ich władz (więcej na ten temat), natomiast druga - nowy sposób ich finansowania oparty na powszechnej opłacie audiowizualnej zamiast abonamentu RTV.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/krrit-ma-wlasny-model-finansowania-mediow-publicznych-8-zl-miesiecznie-od-osob-fizycznych-167-zl-od-firm ##

Jarosław Sellin nie ujawnił, czy projekt pierwszej ustawy zostanie zgłoszony jako poselski czy rządowy (ten pierwszy wariant oznacza dużo krótszy czas procedowania dokumentu). - To kwestia decyzji politycznej. Sami posłowie wyrażają wielkie zainteresowanie, żeby taki projekt zgłosić, bo na spotkaniach z naszymi wyborcami od wielu lat wyrażano oczekiwania, żeby doprowadzić do reformy mediów publicznych - stwierdził wiceminister kultury. W poniedziałek wieczorem projekt nowelizacji dotychczasowej ustawy o radiofonii i telewizji trafił do Sejmu jako projekt grupy posłów PiS.

Sellin zaznaczył, że proponowana ustawa będzie szeroko konsultowana, także ze środowiskiem dziennikarskim. - Debata publiczna odbywa się w Sejmie, wyobrażam też sobie, że takie debaty na temat tego projektu mogą odbywać się w poszczególnych regionach, bo wszędzie są środowiska dziennikarskie, które są zainteresowane tą sprawą - powiedział. Nie przesądził, czy ustawa może wejść w życie przed końcem stycznia, co w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zasugerowała ostatnio premier Beata Szydło.

Na początku grudnia Elżbieta Kruk, posłanka PiS pracująca w zespole przygotowującym ustawy o mediach publicznych, stwierdziła, że powinny zostać wprowadzone bardziej restrykcyjne przepisy antymonopolowe na rynku mediów prywatnych, tak żeby zmniejszyć tam udział zagranicznych podmiotów, zwłaszcza niemieckich wydawców prasowych (więcej o tym). W ustawie o finansowaniu mediów publicznych ma pojawić się opłata, którą na ich rzecz będą ponosić media prywatne. Tydzień temu w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” potwierdził to Krzysztof Czabański, mówiąc o nadawcach prywatnych: „Zostaną obciążeni opłatą na rzecz mediów publicznych. Prezentów nie będzie”.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/media-komercyjne-beda-placily-na-tvp-i-pr-odradzam-to-zacheta-do-omijania-systemu ##

Również zdaniem Jarosława Sellina należy inaczej uregulować prywatną część rynku mediów. - To nie jest normalne w skali europejskiej, żeby 80-90 proc. prasy regionalnej było w rękach kapitału zagranicznego i to z jednego kraju - z Niemiec - ocenił w Trójce, dodając, że taka sytuacja jest przede wszystkim pokłosiem przekształceń własnościowych z początku lat 90. - Uważam, że trzeba wyostrzyć przepisy antymonopolowe, wzmocnić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale też na tyle zachęcać polski kapitał do kupowania - w razie czego, gdyby pojawiła się koniunktura w mediach prywatnych, żeby był do tego gotowy, kiedy te akcje będą sprzedawane przez kapitał zagraniczny - wyliczył Sellin.

Autor:tw

KOMENTARZE(13)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas