Telewizja2023-08-23
8

Były rzecznik Episkopatu w radzie programowej TVP

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych wybrała nowych członków rad programowych Telewizji Polskiej, TVP3 Kraków i Radia Gdańsk. W skład tej ostatniej wszedł ks. dr hab. Józef Kloch, w latach 2003-2015 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Kandydaturę swojego wieloletniego rzecznika prasowego, Konferencja Episkopatu Polski zgłosiła w związku ze śmiercią ks. prof. dr. hab. Michała Drożdża, dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.

- Żywię nadzieję, że ks. Kloch podejmie aktywne działania w pracach Rady, jako osoba o znaczącym dorobku naukowym oraz wieloletnim doświadczeniu w sferze kultury i mediów. Posiada on kompetencje zawodowe, rzetelny warsztat dydaktyczno-naukowy, na dobrym poziomie merytorycznym, a ponadto walory osobowościowe. Cechuje się wysoką kreatywnością i otwartością, z łatwością nawiązuje kontakty i z zaangażowaniem podejmuje kolejne wyzwania oraz powierzone zadania - napisał w uzasadnieniu kandydatury biskup Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Kloch poinformował o odejściu ze stanowiska rzecznika Episkopatu w marcu 2015 roku. - 12 lat pracy jako rzecznika to tyle czasu, ile trwa edukacja w szkole - od pierwszej klasy do matury! Po tych 12 latach jest już trzeci Papież i trzeci Przewodniczący KEP; czwarty Prymas i czwarty Sekretarz Generalny! Czas na nowego rzecznika - zażartował na Twitterze duchowny.

Bez zatwierdzenia nowej szefowej TVP3 Kielce  

Do rady programowej TVP3 Kraków powołano Katarzynę Drąg, doktor habilitowaną w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. To właśnie ta uczelnia zgłosiła jej kandydaturę.

Zdecydowano również o wyborze nowego członka rady programowej Radia Gdańsk. Został nim Mikołaj Grzanka, rekomendowany przez klub parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści. To asystent społeczny posła Marka Biernackiego oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w jednej z gdańskich szkół podstawowych.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych miała też zatwierdzić powołanie na stanowisko dyrektor TVP3 Kielce Katarzyny Bernat. Zastąpiła ona w kwietniu br. Przemysława Predygiera, który kieleckim oddziałem TVP kierował od 2016 roku. Wniosek prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza nie był jednak rozpatrywany. Zasiadający w RMN Marek Rutka informuje Wirtualnemedia.pl, że stało się tak w związku z wyjazdem Bernat.

Rada Mediów Narodowych została powołana głosami  Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Do jej obowiązku należy kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, a także Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powołanie dyrektora oddziału terenowego TVP, powoływanie członków rad programowych, zatwierdzanie minimalnego udziału audycji tworzonych przez terenowe oddziały TVP na antenach ogólnopolskich, zmiany w statutach publicznych mediów oraz pozostała działalność uchwałodawcza. W skład RMN wchodzą politycy związani z PiS-em (przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz),  a także związani z opozycją (Robert Kwiatkowski, Marek Rutka). 

W 2022 roku  Rada Mediów Narodowych kosztowała podatników 968, 9 tys., czyli o blisko 40 tys. więcej niż w 2021 roku.

Autor:ag

KOMENTARZE(8)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas