Radio2018-11-02
12

Juliusz Braun zarzuca Radiu Kielce brak bezstronności oraz tendencyjność przekazu

Juliusz Braun, były członek RMN, fot. Ł.Brzezicki / WMJuliusz Braun, były członek RMN, fot. Ł.Brzezicki / WM

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun napisał list do prezesa zarządu Radia Kielce, Janusza Knapa. Zwraca w nim uwagę na „brak bezstronności, mieszanie informacji i komentarza oraz tendencyjność przekazu”.

Radio Kielce jest jedną z 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia (tzw. Audytorium 17). Prezesem stacji i jej redaktorem naczelnym jest Janusz Knap.

"Radio Kielce wspiera kandydatów Prawa i Sprawiedliwości"

Juliusz Braun w liście do Janusza Knapa, prezesa zarządu Radia Kielce - do którego treści dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl – pisze: - Radio Kielce podejmuje od pewnego czasu liczne działania dla wsparcia kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych, w tym w szczególności wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. Zaangażowanie Radia Kielce w kampanie wyborczą PiS nasiliło się zwłaszcza w ostatnich dniach, po ogłoszeniu wyników wyborów, w których Wojciech Lubawski nie tylko nie zdobył mandatu w I turze, ale zakwalifikował się do II tury wyborów z wynikiem znacznie gorszym niż Bogdan Wenta - uważa Juliusz Braun.

Według niego, Lubawskiemu „radio poświęca w swych audycjach wielokrotnie więcej czasu, niż Bogdanowi Wencie”. - Braku bezstronności dowodzi też m.in. dobór gości zapraszanych do audycji publicystycznych, a nawet sposób formułowania tytułów informacji w serwisie internetowym rozgłośni, które redagowane są często jak hasła wyborcze PiS i Wojciecha Lubawskiego. W dodatku, praktycznie we wszystkich audycjach Lubawski przedstawiany jest w sposób niezwykle pozytywny, podczas gdy Wenta w tonie zdecydowanie negatywnym.

Mamy tu do czynienia nie tylko z niedopuszczalnym mieszaniem informacji i komentarza, ale często z sytuacją, gdy tendencyjny komentarz wręcz zastępuje informację – podkreśla w swoim liście do prezesa rozgłośni członek Rady Mediów Narodowych.

Podkreśla także, że w ten sposób „rażąco narusza się przepisy ustawy o radiofonii i telewizji (art. 21 ust.2, punkty 2 i 3), które nakazują, by media publiczne rzetelnie ukazywały całą różnorodność zjawisk w kraju i zagranicą, a także sprzyjały swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”.

- Jako dziennikarz z wieloletnim stażem jest pan niewątpliwie świadom, że działanie Radia Kielce sprzeczne jest nie tylko z prawem, ale także z elementarnymi zasadami uczciwości dziennikarskiej. Zwracam się w związku z tym do pana, z apelem, by przynajmniej w ostatnich dnach kampanii wyborczej w programie publicznego radia, którym pan kieruje, zagwarantowano choć minimalne standardy obiektywizmu. Wymaga tego uczciwość wobec słuchaczy – zaznacza Juliusz Braun.

W liście do którego treści dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl zaznacza także, że „wyraża nadzieję, także jako kielczanin, że w audycjach Radia Kielce znajdzie się miejsce na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń związanych z ostatnimi dniami kampanii, w tym Bogdana Wenty, kandydata, który w pierwszej turze wyborów uzyskał poparcie wielu tysięcy kielczan”.

W komentarzu przekazanym redakcji Wirtualnemedia.pl były prezes Telewizji Polskiej podkreśla także, że „działalność Jacka Kurskiego w TVP przesłania to, co dzieje się w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia”. - Warto pamiętać, że prezes Radia Kielce, Janusz Knap, podobnie jak zdecydowana większość urzędujących wciąż szefów regionalnych spółek radia publicznego został powołany przez ministra skarbu w rządzie PiS na podstawie przepisów, które Trybunał Konstytucyjny w 2016 roku uznał za sprzeczne z Konstytucją – podkreśla Juliusz Braun.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada br. w miastach, w których kandydaci na włodarzy nie uzyskali bezwzględnej większości głosów. Dotyczy to m.in. Kielc, Krakowa czy Gdańska.

W okresie od kwietnia do września 2018 roku Radio Kielce zanotowało wzrost słuchalności - z 8,6 proc. do 10,4 proc.

Autor:Nikola Bochyńska

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas