Telewizja2016-11-03
17

Juliusz Braun skarży „Wiadomości” do KRRiT. „Autor dążył do zbudowania fałszywego obrazu”

Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej - fot. TVPJuliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej - fot. TVP

W piśmie do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, były prezes Telewizji Polskiej, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych, skarży poniedziałkowy materiał z głównego wydania „Wiadomości” TVP1 o szkoleniach przed wyborami prezydenckimi. - Autor dążył do zbudowania fałszywego obrazu - pisze Juliusz Braun.

W materiale Marcina Tulickiego przedstawiono kulisy majowej debaty dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich - Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Starcie polityków prowadzili wówczas Krzysztof Ziemiec i Dorota Gawryluk. Komorowski zadając pytane przeciwnikowi powołał się wówczas na dane z portalu Mamprawowiedziec.pl.

Reporter „Wiadomości” przekonywał, że prezesem Stowarzyszenia 61, które pozostaje wydawcą portalu, jest Róża Rzeplińska, córka prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Członkiem stowarzyszenia do 2010 roku miała być z kolei Zofia Komorowska, córka byłego prezydenta. Właśnie ta organizacja szkoliła dziennikarzy TVP przed wyborami prezydenckimi. „Wiadomości” zacytowały tweety blogerki Kataryny oraz wypowiedź Krzysztofa Ziemca, który przed kamerą opisywał, na czym szkolenia polegały.

- O umowę z Różą Rzeplińską próbowaliśmy też zapytać poprzednie władze TVP. Ówczesny prezes Juliusz Braun sprawy komentować nie chciał - powiedział Tulicki, po czym zaprezentowano nagranie wypowiedzi Brauna, który odmawia komentarza.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun wyjaśnia, że w poniedziałek w południe zadzwonił do niego dziennikarz TVP z prośbą o wypowiedź. - W krótkiej rozmowie grzecznie, ale stanowczo odmówiłem. Okazuje się, że bez mojej wiedzy rozmowa była nagrywana, a wyrwane z niej zdanie zostało wykorzystane w „Wiadomościach” w materiale, który jest rażąco nierzetelny i sprzeczny z wszelkimi zasadami uczciwego dziennikarstwa - tłumaczy Juliusz Braun.

Były prezes TVP, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych wysłał wczoraj skargę na program Jedynki do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- W związku z prowadzoną w programach Telewizji Polskiej, w szczególności w głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP 1, kampanią dyfamacyjną skierowaną przeciw fundacjom, stowarzyszeniom i innym organizacjom pozarządowym zwracam się z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie przewidzianych prawem działań - czytamy w piśmie.

Braun wskazuje na materiały „Wiadomości”, które w ostatnich dniach „w sposób tendencyjny, a często całkowicie nieprawdziwy” ukazują działania instytucji o wielkich zasługach dla budowy społeczeństwa obywatelskiego.

- Telewizja Polska od lat blisko współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi, wspierając liczne inicjatywy o dużym znaczeniu społecznym, które tylko dzięki zaangażowaniu telewizji publicznej zyskały w ostatnich latach szeroki zasięg, często także zagranicą - czytamy. - (…) Autor materiału, dążąc do zbudowania fałszywego obrazu rzekomych niejasnych powiązań pomiędzy organizacjami pozarządowymi, w których działają Róża Rzeplińska i Zofia Komorowska, celowo pominął fakt, że we władzach fundacji „Stocznia” (zaprezentowanej w materiale jako część siatki podejrzanych powiązań)  zasiada także m.in. żona wicepremiera Piotra Glińskiego, Renata Koźlińska-Glińska. Celowo pominął też fakt, iż w tzw. szkoleniu (faktycznie będącym  spotkaniem dziennikarzy z ekspertami) wziął udział także przedstawiciel Instytutu Sobieskiego,  think-thanku  bliskiego PiS, ekonomista Leszek Skiba Sobieskiego, obecnie wiceminister finansów w rządzie premier Beaty Szydło. Na marginesie można też dodać, że prezesem Instytutu był wówczas Paweł Soloch, obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - podkreśla członek RMN.

Juliusz Braun zwrócił się z prośba do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, aby niezwłocznie wezwał Telewizję Polską do „zaniechania działań naruszających prawo”, a także o przeprowadzenie przez KRRiT szczegółowej analizy materiałów „Wiadomości” oraz wyciagnięcie wobec nadawcy konsekwencji przewidzianych przepisami ustawy o radiofonii i telewizji.

Do swojej skargi Juliusz Braun dołączył treść oświadczenia Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, pod którym podpisali się: Dariusz Supeł, Weronika Czyżewska-Waglowska, Karolina Dreszer-Smalec, Łukasz Broniszewski, Przemysław Dziewitek i Łukasz Domagała.

Autor:lb

KOMENTARZE(17)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas