Prasa2015-04-21
19

Karnowski: teorie o Kaczyńskim i Tusku w katyńskiej grafice „W Sieci” są absurdalne

Na okładce kwietniowego wydania miesięcznika „W Sieci Historii” (Fratria) opublikowano grafikę, która zdaniem niektórych publicystów przedstawia polskich polityków - Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego. - To absurdalne i nieprawdziwe teorie - twierdzi Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych.

Na pierwszej stronie wydania pisma, poświęconego zbrodni katyńskiej, znalazła się ilustracja autorstwa Andrzeja Wiktora, przedstawiająca scenę mordowania polskich jeńców. W roli kata publicyści upatrują Donalda Tuska, a ofiarą ma być - w opinii wielu - nieżyjący prezydent Lech Kaczyński.

- To absurdalne i nieprawdziwe teorie - stwierdził Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych, zapytany przez Wirtualnemedia.pl o podobieństwo postaci na okładce bieżącego wydania „W Sieci Historii” do polskich polityków.

>>> Przeglądaj okładki „W Sieci Historii” w naszym dziale Jedynki

Bieżący numer magazynu „W Sieci Historii” w sprzedaży dostępny jest od początku kwietnia, jednak dopiero w miniony weekend aktywni na Twitterze dziennikarze i publicyści zwrócili uwagę na jego okładkę. Stało się tak za sprawą grafiki, opublikowanej w poprzednim wydaniu tygodnika „W Sieci”, która miała zachęcać do kupna historycznego miesięcznika. Jako pierwszy uwagę zwrócił na nią Paweł Prus.


Publicysta konkurencyjnego tygodnika „Do Rzeczy” Marek Magierowski zauważył, że były premier pojawiał się na pierwszych stronach „W Sieci Historii” już wcześniej. Z kolei Samuel Pereira z „Gazety Polskiej Codziennie” rozszyfrowywał postaci na innych okładkach pism wydawanych przez Fratrię.


Dobór grafiki na okładkę w kwietniowym wydaniu miesięcznika historycznego Fratrii potępił publicysta „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski, który uwierzył, że na pierwszej stronie przedstawieni zostali polscy politycy. Jego zdaniem, redaktor naczelny tytułu Jan Żaryn „zafundował czytelnikom okładkę, na którą nie poważyłby się najbardziej plugawy tabloid”.

Z danych ZKDP wynika, że w 2014 roku sprzedaż ogółem „W Sieci Historii” wyniosła 30 857 egz. (więcej na ten temat).

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(19)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas