Telewizja2017-12-01
17

Komisja Etyki TVP: tekst Ziemowita Kossakowskiego na TVP.info o podróżach i kawiorze lekarzy rezydentów nierzetelny i stronniczy

Ziemowit Kossakowski, fot. facebookZiemowit Kossakowski, fot. facebook

Według Komisji Etyki Telewizji Polskiej artykuł na portalu TVP.info, w którym strajkującym lekarzom rezydentom wytknięto m.in. podróże zagraniczne i jedzenie kawioru, naruszył zasady etyki dziennikarskiej TVP dotyczące rzetelności i bezstronności.

Artykuł „Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem” zamieszczono na portalu TVP.info 14 października br., w trakcie protestu prowadzonego przez lekarzy rezydentów. W tekście, podpisanym inicjałami „zpk”, niektórym ze strajkujących wytknięto, że narzekają na niskie zarobki, mimo że w mediach społecznośćiowcych chwalili się podróżami do egzotycznych części świata oraz jedzeniem kanapek z kawiorem.

Tekst skrytykowała większość dziennikarzy komentujących go na Twitterze, uznając publikację za przejaw nagonki wobec protestujących. Zwrócono też uwagę, że opisana w artykule Katarzyna Pikulska pojechała do Kurdystanu z misją humanitarną i służyła tam pomocą lekarską poszkodowanym.

Dwa dni po publikacji artykułu redaktor naczelny TVP.info Samuel Pereira stwierdził na Twitterze, że przeprasza Katarzynę Pikulską. Jednocześnie poinformowano, że zarząd Telewizji Polskiej zdecydował o zawieszeniu w pracy dziennikarza tego portalu Ziemowita Piasta Kossakowskiego. - Powodem są poważne zastrzeżenia do rzetelności przygotowanych przez niego materiałów, co pozostaje w konflikcie z kodeksem zasad etyki dziennikarskiej TVP - uzasadniono.

Sprawą zajęła się również Komisja Etyki Telewizji Polskiej. Chciała o tekście porozmawiać z Kossakowskim, ale ten nie stawił się na jej posiedzenie.

W czwartek Komisja poinformowała, że po przeprowadzonym postępowaniu stwierdziła, że w tekście naruszono szereg zasad etyki dziennikarskiej obowiązujących w TVP.

Wyliczono reguły, które zostały złamane w publikacji: „Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność”; Dziennikarz wykazuje należytą dbałość o wyraźne oddzielenie informacji od komentarza i opinii”; „Informacje przekazywane przez dziennikarza powinny być zrównoważone i dokładne, tak aby telewidz mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek oraz być przedstawiane we właściwym kontekście, opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach. Żadne okoliczności, motywy, naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji ani zatajania informacji”; „W sytuacjach konfliktowych dziennikarz obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, by dotrzeć do źródeł informacji wszystkich stron sporu. Jeśli jest to niemożliwe informuje, że są to dane częściowe”; „Opinie i komentarze nie mogą przeinaczać faktów ani być wynikiem nacisków instytucji, firm czy osób prywatnych”.

Członkami Komisji Etyki TVP są obecnie Małgorzata Bączyk, Stanisław Królak, Jacek Mieczysław Stanisław Piotrowski, Renata Puchacz-Kuszaj, Jolanta Roman-Stefanowska, Dobromiła Skalska-Tittel, Krzysztof Ziemiec i Dorota Geresz.

Autor:tw

KOMENTARZE(17)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas